Çiftçiler Yozgat'ta buluşacak! Fuar kapılarını açtı

Çiftçiler Yozgat'ta buluşacak! Fuar kapılarını açtı

Yozgat’ta KOBİ Fuarcılık tarafından organize edilen ve Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen Yozgat 11. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.

A+A-

Yozgat’ta KOBİ Fuarcılık tarafından organize edilen ve Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen Yozgat 11. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi. Bugün açılışı gerçekleştirilen fuar 3 gün açık olacak.

tarim-fuari-3-672x448.jpg

Yozgat Valisi Ziya Polat, yaptığı konuşmada Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarının Yozgat açısından önemine değindi.

Vali Polat, “Yozgat’ımız Tarım ve hayvancılık şehri bu fuarların her sene rutin şekilde artarak katılımcıların üreticilerin de arttığı bir fuar haline gelmesi konusunda çalışmalar yapan Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ediyorum KOSGEB’e teşekkür ediyorum. STK’larımıza teşekkür ediyorum. Biz üreteceğiz ürettiğimizi satacağız satmak içinde uygun ortamları yaratmamız lazım Tarım İl Müdürlüğümüz olarak kurum ve kuruluşlarımız olarak çiftçilerimizin hayvancılık yapan kardeşlerimizin emrinde olduklarını bir kez daha belirtmek istiyorum. Biz hem ORAN üzerinde hem bakanlığımız üzerinde hem KOP üzerinde yapılan projelerde destek olmaya çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. TKDK Türkiye’de ilk 5’e giriyor KOP’tan en çok destek alan İl Yozgat ORAN’da bu sene en çok destek alan İl Yozgat yeterli mi değil bizler ürettiğimizi marka şartı haline getirmede sorunumuz var marka üretmemiz lazım umarım bu fuarlarda alışverişin bol olduğu bereketli olduğu hale gelir.”dedi.

tarim-fuari-5-672x448.jpg

Milletvekili Başer,’de Yozgat’ın tarım ve hayvancılık alanında gelişimine yönelik önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Milletvekili Başer, “ Ben inanıyor ve ümit ediyorum ki, bu sene açacağımız Süt Ünitesi Fabrikamız ile beraber Yozgat tarım ve hayvancılığın başlangıç noktası olacak. Et ve Süt Kurumu olarak Türkiye’de özelleştirmenin olduğu bir ortamda biz onu devletleştirdik, binamızı açtık ve faaliyetlerini yürütüyor. Atık sudan dolayı 2 aylık bir gecikme oldu ama yılbaşında itibarıyla Yozgat’ın tarım ve hayvancılığına artı bir değer katacağına inanıyorum. Günlük 110 ton sütü imal edecek ve kaşar, peynir, tereyağı, kremayı yapacak. Artık üretici kardeşlerimiz diğer özel şirketlerin tahakkümünden kurtulmuş olacaklar ve Yozgat’ta sütlerini rahat bir şekilde satacaklar. Amacımız Yozgat çiftçisinin daha fazla değer elde edebilmesini sağlamaktır. Bu manada da Yozgat merkez başta olmak üzere ilçelerimizde de KOP’tan almış olduğumuz hibe destekleriyle beraber üreten çiftçi kardeşlerimizin aradaki aracıları gidermek suretiyle doğrudan tüketiciye yönelmesi için gerekli alt yapı hizmetlerini yapıyoruz. Türkiye’de Yozgat’ımız şanslı illerden birisidir. TKDK kapsamında Türkiye’de en fazla hibe alan illerin başında Yozgat geliyor. Biz de siyasiler ve hükumetimizin mensupları olarak Yozgat’taki çiftçimize ayrım yapmaksızın Boğazlıyan’ından Yerköy’üne, Şefaatli’den Kadışehri’ne, Akdağmadeni’nden Yenifakılı’sına kadar çiftçi kardeşlerimizin devletten alması gerekilen hibeleri de alması için çalışıyor ve gayret gösteriyoruz. Çiftçilerimizin imkanlarının daha da artması için özel bir gayret gösteriyoruz. Her şey Çiftçi kardeşlerimiz için her şey Yozgat için.”diye konuştu.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise Yozgat’ın asıl geçim yönünün tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu belirterek, “Açılışını yapmış olduğumuz Yozgat Tarım Gıda ve Hayvancılık fuarımızın hayırlı ve hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Fuara 97 firmamız 112 markası ile katılıyor Allah’a hamdolsun ki devletimiz KOSGEB diğer kuruluşlarımız fuarımıza çok büyük destek veriyorlar. Firmalarımıza destek veriyorlar hem de köyden gelen vatandaşlarımızın nakilleri konusunda transferleri konusunda ulaşımları konusunda her türlü maddi ve manevi desteği veriyorlar. Tarım ve hayvancılığa dayalıda sanayimiz. 11’cisini düzenlediğimiz fuarlarımız inşallah tarıma da çiftçimizin ufkunu açacak yeni ürünleri burada hep birlikte göreceğiz.”dedi.

TSO Başkanı Sinan Çelik’te Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak 400’e yakın tarım ve hayvancılık grubunda hizmet veren üyeleri ve Yozgat çiftçisinin faydalanması için bir tarım fuarı daha düzenlediklerini ifade etti.

Çelik, “Geçmiş yıllarda düzenlediğimiz bu tarım fuarının Yozgat ekonomisi ve çiftçisine verdiği katkıları bu yıl da vermesini bekliyoruz. En son düzenlediğimiz tarım fuarında 160 Binin üzerinde bir katılımcı, ziyaretçi sağladık. Yozgat’ta üretim yapan orta ölçekli firmalarımızın burada ürettikleri ürünleri sergilemesi, diğer illere satış sağlamasında ve pazar bulması noktasında fuarımızın katkıları oldu. İnşallah bu fuarda da bereketli geçeceğini düşünüyoruz. Fuarımız Yozgat ekonomisine ve Yozgat halkına hayırlar getirsin” diye konuştu.

Fuar açılışına; Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, MHP İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, İl Genel Meclis Üyesi İskender Nazlı, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, daire müdürleri, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.