Çiftçi Meclisi toplantısı yapıldı

Çiftçi Meclisi toplantısı yapıldı

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker’in ilk ve örnek uygulamalarından biri olan Çiftçi Meclisi 20’nci toplantısını gerçekleştirdi.

A+A-

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker’in ilk ve örnek uygulamalarından biri olan Çiftçi Meclisi 20’nci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda pancar tarımından, şeker sektörünün sorun ve beklentilerine varıncaya kadar birçok konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

Kayseri Şeker’in faaliyet sahasındaki 21 bölgeden Meclis Üyesi çiftçilerin yanı sıra, Ziraat Odası Başkanları, Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Dede ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker’e bağlı İştirak Yönetim Kurulları, Kayseri Şeker Genel Müdür Vekili İsmail Gedik, Ziraattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Yüksel ve ilgili Koordinatör ve Birim Müdürleri katılımı ile geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

kayseri-seker.jpg

Pancar fiyatının artmasının, şekere zam yapılmasıyla mümkün olacağına dikkati çeken Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, “Bu yıl başta kuraklık olmak üzere verim konusunda çok ciddi sıkıntı var. Tohumdan, gübreye, mazota varıncaya kadar üretim maliyetleri çok yüksek oranlarda arttı. Türkiye geneli için söylüyorum yaklaşık %10 civarında bir eksik ekim söz konusu. Bunun dışında ekilen pancarında %10 eksik çıktığı tespit edilmiş durumda yani dekarda diyelim ki yaklaşık 9 bin adet civarında pancar olması gerekirken bu sayı 7-8 bin civarında olduğu tespit edilmiş. Türkiye’de aşağı yukarı bu böyle bunların yanında geçen seneye göre şeker oranı şuanda bir puan geriden geliyor, yani aşağı yukarı bu bir puan belki yüzde üç, dört, beş gibi orana tekabül ediyor” dedi.

Akay, şunları aktardı; “Pancarın gelişmesinde tonajında da beklenilen ağırlık yakalanamamış durumda, bundan kaynaklanın bir problemde var yani ekim az ekilen pancar az çıktı. Ayrıca gübresinden tutunda artık mazotu, ilacı her şeye yüksek miktarlarda zamların geldiği görüldü. Geçen sene verimlilikten kaynaklı olarak çiftçinin geliri sağlanmışken ve çiftçi fiyata çok fazla takılmamışken bu sene hem bu verimliliğin düşük olması hem masrafların maliyetlerin artmış olması çiftçiyi otomatikman fiyat endeksli hale getirdi.

Bu sene makul bir fiyat olmayacak olursa bu işten para kazanılması çok mümkün görülmüyor. Onun içinde biz tabi aylardır ciddi bir mücadele veriyoruz, çalmadığımız kapı kalmadı. Her tarafa gittik derdimizi anlatmaya çalıştık anlatırken de yanlış anlamayın bu bizim sorunumuz değil sadece Kayseri Şeker’in sorunu değil bu topyekûn şeker sektörünün sorunu. Biz şeker sektörünün sorunlarını paylaşıyoruz ifade ediyoruz diye söyledik.

Ama çözüm noktasında bir ilerleme kaydedilemedi. 31 Ağustos’a kadar bir çözüm üretilir hiç olmazsa 1 Eylülde ’de çiftçilerimizle toplanırız hem hasbıhal ederiz, hem de müjdeleri açıklarız diye düşünerek bugüne tercih etmiştik. Ama işin doğrusu bugünde maalesef bir gelişme beklentilerimize cevap verecek bir gelişme sağlanamadı.

Tabii onların da kendilerince bir takım mazeretleri var. O mazeretler çerçevesinde olayı değerlendiriyorlar henüz bir çözüm olmadığını ifade ediyorlar. Böyle olunca da tabi biraz işin doğrusu sıkıntı yaşıyoruz daha ne kadar böyle gidecek bilmiyorum. Biz önerimizi şu şekilde yaptık geçmiş üç yılın yapılmayan zamları şekere yapılmayan zamlar ve bundan dolayı fabrikaların zararı dikkate alınarak bu senede gelen maliyet artışları sonucunda pancara yapılması gereken zam oranı dahil olmak üzere şekere en az %52 zam yapılması gerekir dedik.

Eğer bu şekilde olacak olursa bizde fabrikalarda pancara %30 %35 zam yapabilirler buda çiftçiyi hiç olmazsa kurtarır diye öneride bulunduk. Fakat tabi biliyorsunuz ki sektörün referans kuruluşu Türk Şeker. Türk Şekerin öncelikle bu kararı alması lazım hem şeker zammı açısından bu kararı alması lazım hem de pancar fiyatı olarak bu kararı alması lazım. Türk Şeker de henüz bugüne kadar bu kararı almadı.”