CHP Yozgat Milletvekili Keven: Mağduriyet giderilmelidir

CHP Yozgat Milletvekili Keven: Mağduriyet giderilmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, meslek lisesi ve çıraklık eğitiminde yapılan staj dönemi sigortalarının emeklilik ve malullük primleri kapsamında olması gerektiğini belirtti.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, meslek lisesi ve çıraklık eğitiminde yapılan staj dönemi sigortalarının emeklilik ve malullük primleri kapsamında olması gerektiğini belirterek, staj mağduriyetinin biran önce giderilmesini istedi.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi de olan Milletvekili Ali Keven, daha önce verdiği staj sigortası hakkındaki kanun teklifinin 14 Mayıs 2019 tarihinde AKP ve MHP grubu tarafından hızla reddedildiğini hatırlatarak staj sigortasının emekliliğe esas olmasını ve mağdurlara borçlanma hakkı verilmesini talep etti.

Keven, “Şuan AKP grubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan bir torba kanun teklifi var. 287 sıra sayılı bu kanun teklifinin maddeleri arasında mesleki eğitim kurumlarında 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin aldıkları ücretin asgari ücretin yüzde 30’undan yüzde 50’sine çıkarılması gibi bir değişiklik önerilmektedir. Bu teklif emek sömürüsünü önleyecek bir şekilde düzenlenmeli ve bu dönemde tamamen iş başında olan bu öğrencilere asgari ücretin tamamı ödenmelidir. Ayrıca bu kanun teklifine staj sigortası ile ilgili de acil olarak bir madde eklenmelidir. Bu şekilde fiilen hayatlarının önemli bir dönemini çalışma hayatı içinde geçiren meslek lisesi ve çıraklık eğitim öğrencilerinin staj döneminde yapılan sigortalarının emekliliğe esas olacak şekilde yani malullük, yaşlılık, ölüm sigorta primlerinin yatırılması bu gençlerimiz için bir güvencedir. Şuan milyonlarca meslek lisesi ve çıraklık mezunu staj sigortası dönemlerinin sigorta başlangıcı sayılmasını ve o dönem için borçlanma hakkı istiyor. Bu düzenleme eğer gerçekleşirse toplumda yaşanan büyük bir mağduriyet giderilmiş olacaktır.” diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.