CHP Yozgat Kadın Kolları Başkanı Şule Boztepe: İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

CHP Yozgat Kadın Kolları Başkanı Şule Boztepe: İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

CHP Yozgat Kadın Kolları Başkanı Şule Boztepe, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, dolayısıyla yaptığı açıklamada; İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini söyledi.

A+A-

CHP Yozgat Kadın Kolları Başkanı Şule Boztepe, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, dolayısıyla yaptığı açıklamada; İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini söyledi.

Başkan Boztepe, “Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, bir yandan örgütlü gücümüzü arttırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; “Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm” demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz. İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz., AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış “Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü. Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini “fıtrat” ve “kader” söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla açıkladı.”dedi.

Boztepe, İktidara geldiklerinde ilk altı ayda yapacaklarını şöyle sıraladı:

“1-kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak
2- aile destekleri sigortasını hayata geçireceğiz
3- kadın istihdamını arttıracağız “ev kadınlarına iş, eve aş”sağlayacağız
4-boşanan kadınlar için “yeni başlangıçlar fonu” oluşturacağız
5-doğum izni uygulamasını geliştireceğiz
6-güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.”