CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tarım Sigortaları Havuzu’nu (TARSİM) yeniden yapılandırarak çiftçi dostu bir kurum haline getireceğiz. Yönetiminde çiftçilere de yer vereceğiz. Çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracağız." dedi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tarım Sigortaları Havuzu’nu (TARSİM) yeniden yapılandırarak çiftçi dostu bir kurum haline getireceğiz. Yönetiminde çiftçilere de yer vereceğiz. Yata mazot hangi fiyattan veriliyorsa çiftçinin traktörün de aynı fiyattan vereceğiz. Çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracağız”dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yozgat’ın Yerköy ilçesine bağlı Sekili köyünde çiftçiler ve köy muhtarları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, ülkenin kaynak sorunu bulunmadığını belirterek,”Bütün mesele, kaynak kimin için harcanır? Üreten için mi, alın teri döken için mi harcanacak yoksa birilerine mi verilecek? Şimdi birilerine veriliyor. Biz ona ‘5’li çete’ diyoruz. Oraya veriliyor, büyük ölçüde. Üretene verilmiyor, çiftçiye verilmiyor. Size verilmiyor ama sizin tarımdan çekilmenizi teşvik ediyorlar, dışarıdan getiriyorlar. ‘Dışarıdan daha ucuza getiriyoruz’ diyorlar.”dedi.

SİZE VERİLEN PARADAN DAHA FAZLASINI YURT DIŞINDAKİ ÇİFTÇİYE VERİYOR

“Dolar arttı, aldı başını gidiyor. Size verilen paradan çok daha fazlasını yurt dışındaki çiftçiye veriyor.”diyen Kılıçdaroğlu, “Onlar kazanıyor, siz kazanmıyorsunuz. Onlar kar ediyor, siz kar etmiyorsunuz. Biz onlardan mal alıyoruz kazanıyorlar, bir de onların devleti çiftçisine büyük yardımlar yapıyor. İki yerden kazanıyorlar. Siz de kaybediyorsunuz. Bunu değiştireceğiz. Beraber değiştireceğiz.

ÇİFTÇİNİN BORÇ FAİZİ SİLİNECEK

İlk olarak çiftçinin ister bankalardan, ister Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Faiz yok, ana parayı da makul şekilde alacağız. Hiçbir çiftçinin üretim araçları asla ve asla, borcu ne olursa olsun haczedilmeyecek. Alıcı bulamıyorsa devlet ürünlerin tamamını taahhüt ettiği fiyattan alacak, çiftçi zarar etmeyecek. Çiftçinin zarar etmesi Türkiye’nin zarar etmesi demektir. Tarım Kanunu’nun 21. maddesindeki yüzde 1 oranı… Yüzde 1 oranı bütçeye koyacağız ama bu bütçeyi yaparken çiftçi birliklerini mutlaka davet edeceğiz. Yüzde 1’in nerelere harcandığını denetleyecekler. Hükümet olarak çiftçilerin temsilcilerinin denetime açık olacağız.

ÇİFTÇİNİN MAZOTUNDA ÖTV KALKACAK

Tarım Sigortaları Havuzu’nu (TARSİM) yeniden yapılandırarak çiftçi dostu bir kurum haline getireceğiz. Yönetiminde çiftçilere de yer vereceğiz. Yata mazot hangi fiyattan veriliyorsa çiftçinin traktörün de aynı fiyattan vereceğiz. Çiftçinin mazotundaki ÖTV’yi kaldıracağız.”diye konuştu.

UCUZ GÜBRE İÇİN DEVLET GEREKİRSE FABRİKA KURACAK

Ucuz gübre için devletin gerekirse fabrika kuracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, hayvancılık yapılan kırsal bölgelerde her ilçeye ve köye veteriner, tarım yapılan yerlere de ziraat mühendisi ya da teknisyeni görevlendireceklerini ifade etti. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.