Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki Yozgat'ta ne konuştu?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki Yozgat'ta ne konuştu?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yozgat ziyareti kapsamında Kahramanmaraş merkezli depremler ve İsrail'in Gazze'deki katliamına dair önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yozgat ziyareti kapsamında Kahramanmaraş merkezli depremler ve İsrail'in Gazze'deki katliamına dair önemli açıklamalarda bulundu. Yozgat Valiliği ziyareti sonrasında basın mensuplarına konuşan Bakan Özhaseki, gündemin çeşitli boyutlarına değindi.

Bakan Özhaseki, depremlerin etkilediği bölgelerde yürütülen çalışmalara vurgu yaparak, "Birkaç ay kadar önce asrın felaketi olarak nitelendirilse de biz, Müslüman Türk insanının bin yıllık Anadolu serüveninde karşılaşabileceği en büyük felaketle yüzleştik. 18 ilimiz doğrudan etkilendi, 14 milyon insan zarar gördü. Sadece bina olarak yıkılan toplam bağımsız birim sayısı 850 bin olarak kaydedildi. Ancak, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürütülen koordineli çabalarla başarıyla bu yaraları sardık" dedi.

Özhaseki, deprem bölgelerinde inşa edilen 200 binden fazla konuta dikkat çekerek, "Şu anda 200 binden fazla konut inşaatı tamamlanma aşamasında. Yaklaşık 250 bin vatandaşımız, geri dönüş için maddi yardım bekliyor. Biz de bu konuda gerekli şartları açıkladık. Evini yapmak isteyen vatandaşlarımıza bir buçuk milyon lira destek sağlıyoruz. Bu yardımın yarısı hibe, diğer yarısı ise 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli faizsiz şekilde sağlanacak" diye konuştu.

404053197-743799131113485-3283072444789145676-n.jpg

Ayrıca, Bakan Özhaseki, çelikten köy evlerinin inşasına hızla devam ettiklerini ifade ederek, Türkiye'nin ekonomik başarılarına vurgu yaptı. "Çok şükür Türkiye, ekonomisi ve diğer alanlardaki atılımlarıyla çevresindeki birçok ülkeyi kıskandırmaya devam ediyor" dedi.

Gazze'deki İsrail saldırılarına da değinen Bakan Özhaseki, Türkiye'nin mazlumların sesi olmaya devam ettiğini belirtti. İsrail'in Gazze'ye yönelik vahşi saldırılarına ilişkin olarak ise şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımızın gayretleri bütün dünya kamuoyunu ayağa kaldırırken, maalesef güçlü ülke olduğunu söyleyen Amerika ve medeni ülke olduğunu iddia eden Avrupa Birliği ülkeleri, bu vahşeti izlemeye devam ediyorlar. İnsanlar ölüyor, kadınlar ölüyor, çocuklar ölüyor, hastaneler basılıyor. İsrail, insanlık adına utanılacak işlere imza atıyor. Ancak, dünya ülkeleri bu durumu kınamaktan aciz bir şekilde seyretmeye devam ediyorlar. Biz, hakkın sesi olmaya devam edeceğiz, doğrunun yanında durmaya devam edeceğiz ve bu haklı mücadelede üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."

Bu açıklamaların ardından Bakan Özhaseki'nin Yozgat ziyaretine devam ettiği belirtildi.

Etiketler : ,
İlgili Haberler