Çekerek Belediyesi'nden muhteşem etkinlik

Çekerek Belediyesi'nden muhteşem etkinlik

Çekerek Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür gezilerine bir yenisi eklendi.

A+A-

Çekerek Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür gezilerine bir yenisi eklendi. Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Akkan’ın da katıldığı gezide, Çekerekli Kadınlar Derneği ve Kadın Girişimci Kooperatifi üyeleri, Isparta Lavanta Bahçeleri, Eğirdir Gölü, Barla ve Konya Mevlana Hz. Türbesini ziyaret etme imkanı buldu.

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ziyarete ilişkin bilgiler verdi. Belediye olarak önemli çalışmalara imza attıklarını, sosyal ve kültürel gezilere de ağırlık verdiklerini hatırlatan Başkan Çakır, şunları söyledi:

“Yapımına başladığımız ve 1.500 Dekarlık arazide dikimlerini gerçekleştirdiğimiz Lavantalar ile Türkiye'nin En büyük Lavanta bahçesini şehrimize kazandırmış olduk.

Görselliğinin yanı sıra Lavanta'dan elde edilecek olan ürün çeşitliliğinin örneklerini yerinde görebilmek için Kadın Girişimci Kooperatifimizle birlikte Kuyucak Kadın Girişimci Kooperatifine ve lavanta bahçelerine Isparta'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdik.

Kuyucaklı kadınlar Tarlalarına Lavanta dikimini gerçekleştirmiş, Hasatlar yapılarak Destilasyon merkezlerinde Yağ elde edilmiş, Üretilen Yağlardan Kolonya, Sabun,krem ve Lavantadan Süs eşyaları yapılmış, bölgenin tamamının geçim kaynağı lavanta olmuş durumdadır. Bizler projemize başlamadan önce her türlü teknik analizlerini yaparak Çekerek Bölgesinde daha kaliteli üretimin olacağını düşünerek Lavanta Adası Projemizle büyük bir projeye imza atmış olduk.

2-002.jpeg

Kadın Kooperatifi üyelerimizle Lavanta Bahçelerinin akabinde Gül Bahçeleri ve Gül Yağı Üretim Tesislerini de gezme imkanı bulduk.

Kültür Gezimizde Eğirdir Gölü, Barla ve Konya’da da Hz. Mevlana türbesini de ziyaret ederek hanım kardeşlerimizi hem üretimsel hem de kültür gezimizle buluşturduk.

İnşallah bundan sonra ki süreç içerisinde bu tür gezilerimizi devam ettirecek ve yapmayı planladığımız bütün projelerimize örnek teşkil edecek yerleri inceleyip şehrimizde uygulayabilmek için üreticilerimizin de gayretleriyle Yerelden Kalkınma hamlemizi yapacağız. Bu vesileyle şehrimiz hem Yerelden Kalkınacak hem de Turizm bölgesi olma potansiyeliyle Orta Anadolu'nun Gözde merkezlerinden bir konumu haline gelecektir.”