Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır açıkladı! Tüm hızıyla devam ediyor

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır açıkladı! Tüm hızıyla devam ediyor

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır biyogaz tesisi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

A+A-

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır biyogaz tesisi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Başkan Çakır yaptığı açıklamada, “Projemiz ilk etapta 20 kişiye akabinde organomineral gübre fabrikası ve sera alanlarının da tamamlanmasıyla 150-200 kişiye istihdam oluşturacak.


Adaylık sürecinde yaptığımız çalışmalar neticesinde, merkezi ve kırsal mahallelerimizde oluşan hayvansal atıkların bertarafı için proje çalışması yürüttük. Bu atıklar gelişigüzel boş alanlara dökülerek, çok büyük çevre ve sağlık sorunlarına sebep oluyordu.


Süreyyabey Barajı etrafında yapımına başladığımız Millet Bahçesi ve Lavanta Adası Projeleri ile de Turizm Merkezi olma yolunda ilerleyen ilçemiz için bu atıkların kazanımı için en uygun yöntemin Üniversite Bitirme Projem, hayalim olan biyogaz üretim tesisi kurmak olduğu düşüncesiyle proje sürecini başlattık.

Çevresel açıdan kabul edilebilir bertaraf yöntemleri ile büyük ölçekte biyokütle-enerji dönüşüm sistemi olarak dikkate alındığında, bu atıklardan elektrik enerjisi üretilmesi ve ayrıca yan ürün şeklinde ekonomik değeri olan gübre elde edilmesi mümkün olacak.


Bu maksatla 3.5 MW biyogaz tesisi yapmak için seferber olduk. Yaklaşık 1.5 yıldır sürdürdüğümüz çalışmanın bugün sonucuna ulaştık. Biyogaz tesisinde elektrik üretmek için Türkiye’nin köklü enerji firmalarından Renesco Enerji ile elektrik enerjisi üretimi için belediye olarak sözleşmemizi imzalamıştık.

İnşallah tesislerimiz tamamlandığında organik tarım ve modern hayvancılığa da destek verilmiş olunacağından, üretim ve İstihdam olarak şehrimize de katma değer sağlayacak ve İlçemiz Enerjinin Merkezi haline gelecektir.


Yerelde Kalkınma Modelinin Mimarı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyefendinin vizyonel destekleriyle başlattığımız projelerimiz için kendisine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyor, şehrimize hayırlı olsun diyoruz.”