Bu projeyle Yozgat'ın su potansiyeli fırsata dönüşebilir

Bu projeyle Yozgat'ın su potansiyeli fırsata dönüşebilir

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü IPARD II 11’inci Başvuru Çağrı Dönemi'nde aldığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği projeleri ile su ürünleri üretiminin artırılması hedefleniyor.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarına yüzde 65 oranında hibe destek sağlayacak.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü IPARD II 11’inci Başvuru Çağrı Dönemi'nde aldığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği projeleri ile su ürünleri üretiminin artırılması hedefleniyor.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, kurumun verdiği hibe desteklerinden mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yararlanabildiğini söyledi.

İl Koordinatörü Selim Türker, "Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme kapsamında su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve inşaat yatırımları bulunmaktadır" dedi.

Sunulan projelerin yapım işleri ve ekipman alımı ile birlikte projelerin hazırlanması ve kurumumuza sunulması da dahil olmak üzere bir çok kalemin hibe desteği kapsamında olduğunu vurgulayan Türker, IPARD II destek kapsamında yer alan sektörlere sunulacak projelerin yapım işleri, alet-ekipman alımları, mühendislik, mimarlık ve danışmanlık hizmetlerinin hibe desteği kapsamında olduğunu, hibe destek oranının %65 ve verilen hibe desteklerinin de KDV'den muaf olduğunu belirtti.

Yozgat’ta son yıllarda yapılan gölet ve barajların getirmiş oluğu imkanlardan birisi de kafes balıkçılığı olduğunun altını çizen Türker, TKDK tarafından verilen hibe destekleri ile gölet ve barajların yatırımcılara fırsat oluşturduğuna değindi.

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme başlığı altında yer alan su ürünleri yetiştiriciliği ile birlikte diğer alt başlıklar kapsamında sunulacak projeler için uygun harcama limiti 5.000 Avro ile 500.000 Avro arasında değiştiğinin altını çizen Türker, “Bu başlık altında sunulacak projelerin yararlanabileceği hibe destek miktarları projelerin uygun harcama tutarlarının %65i oranında olacaktır" dedi.

TKDK İl Koordinatörü Türker, IPARD II 11’inci Başvuru Çağrı Dönemi'nde makine ve ekipman için 9 Şubat, makine, ekipman ve inşaat için başvuruların 9 Mart 2022 tarihinde sona ereceğini sözlerine ekledi.

Yozgat Hakimiyet

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.