Bozok yaylasında yaşamak için artık bir 'sürü' nedeniniz var!

Bozok yaylasında yaşamak için artık bir 'sürü' nedeniniz var!

“ Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var.” Projesi kapsamında kırsalda hayvancılığın gelişmesi amaçlanıyor. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından proje kapsamında Merkeze bağlı Kırım Köyün ’de küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.

A+A-

Yozgat’ta “ Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var.” Projesi kapsamında kırsalda hayvancılığın gelişmesi ve üretimin artırılması amaçlanıyor. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var.” Projesi kapsamında Merkeze bağlı Kırım Köyün ’de küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.

Resim

Kırım Köyündeki düzenlenen programa; Yozgat Valisi Ziya Polat, Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi ve köy sakinleri katıldı.


Vali Polat burada yaptığı konuşmada; hayvancılığın gelişmesinin kırsaldan şehre göçünde engellenmesini sağlayacağını ifade etti.

ziya-polat-002.jpg


Vali Polat, “Proje kapsamında, Ziraat Bankası protokolü gereği, Yozgat’ta küçükbaş hayvancılığı daha geliştirme adına işletme başına 150.000,00 TL’ye kadar yatırım ve İşletme kredisi kullandırılıyor. Bu kredinin 100.000,00 TL ye kadar olan miktarı ile küçükbaş hayvan bedelinin tamamını karşılayacak şekilde yüzde 100 sübvansiyonlu, 12 ay geri ödemesiz, 7 yıl vadeli olacak şekilde küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilmektedir. Proje başvurularında hali hazırda küçükbaş hayvancılık yapan veya geçmişte yapmış olan yetiştiricilerimize öncelik verilmiştir.

Başvurusu uygun bulunan yetiştiriciler işletmelerindeki küçükbaş hayvan varlığını şartnameye uygun olarak kredi ile aldıkları hayvanlar ile beraber en az 100 başa tamamlamak zorundadırlar. Projede ilk etap olarak il ve ilçelerimizin tamamında bugün itibariyle 329 kişinin işlemleri devam etmekte. 58 kişinin koyun alımı onaylandı. 48 kişinin ise koyun alımı tamamlandı proje kapsamındaki toplam koyun sayısı 4280, proje kapsamında kullandırılan toplam kredi miktarı; 6.982.025.00 TL’dir “dedi.


KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞINI 500 BİN’İN ÜZERİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ


Küçükbaş hayvan varlığını 500 Bin’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Vali Polat, “Projeye dahil olan yetiştiricilerimize, kaliteli, damızlık hayvanların temini öncelikle ilimizde veya çevre illerde uygulanan ıslah projelerinden sağlanmıştır. Küçükbaş hayvanların temin edileceği işletmelerde yer alan ihtiyaç fazlası dişi hayvanların bu proje ile kesime gitmesi engellenmiştir. Proje ile ilimizin hem küçükbaş hayvan varlığı artırılacak hem de hayvansal üretim artışına paralel olarak ekonomik anlamda ciddi bir canlanma sağlanacaktır.

 

Resim


Projenin, en önemli getirilerinden biri de köylerde genç nüfus sayısının artması, köylerden büyük kentlere göçlerin önüne geçilmesi olacaktır. Proje ile ilimizin küçükbaş hayvan varlığının da 500.000 ‘in üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Proje için başvurular, devam etmekte olup yılsonuna kadar protokolde belirtilen başvuru şartlarına uygun olan yetiştiricilerimiz tarafından bağlı bulundukları İl /ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır. Başvurusu kabul edilen üretici listeleri Ziraat Bankasına gönderilecek olup Ziraat Bankası kredibilitesi uygun olan üreticilerimiz krediden faydalandırılmaya devam edecektir.” diye konuştu.