Bozok yaylası lavanta kokacak

Bozok yaylası lavanta kokacak

Yozgat merkeze bağlı Sarıhacılı Köyü’nde Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontrolünde lavantada deneme ekimi yapıldı. Son yıllarda üretimi artan lavanta, kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

A+A-

Yozgat’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün aromatik bitki yetiştiriciliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışma kapsamında Sarıhacılı’da yaşayan çiftçi Harun Haliloğlu’na ait 7 dekar araziye ilk kez lavanta dikimi yapıldı.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Son yıllarda üretimi artan lavanta, kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

SARIHACILI’DA EKİLDİ

Merkez Sarıhacılı Mahallesi’nde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontrolünde lavanta demonstrasyonu ekimi gerçekleştirildi. Lavanta konusunda istekli çiftçilere lavanta tarımı ve üretimi konusunda bilgilendirildi.

Bu kapsamda lavanta fidesini serbest piyasada temin eden çiftçi Harun Haliloğlu’a ait 7 dekar alanda lavanta dikimi gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, kokusu ve rengiyle ilgi odağı lavantanın Yozgat’ta ekiminin yaygınlaştığını söyledi.

Özkaya “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır. Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Çok yıllık bir bitkidir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınır. Son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak çiftçilerimizce tıbbi ve aromatik bitkilere yöneliş gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak son yıllarda lavantaya olan talep artışı nedeniyle Ülkemizin değişik İllerinde dikimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Yozgat’taki çiftçilerimizde bu konuya ilgi duymaktadırlar. İl Müdürlüğü olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik bilgi olarak her zaman desteklemekteyiz” dedi.