Bozok Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi masaya yatırıldı

Bozok Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi masaya yatırıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ Veteriner Fakültesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Veteriner Fakültesinin beklentileri, umutları ve gelecek hedefleri masaya yatırıldı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ Veteriner Fakültesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Veteriner Fakültesinin beklentileri, umutları ve gelecek hedefleri masaya yatırıldı.

Sorgun Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Zafer Gönülalan, Sorgun Ak Parti İlçe Başkanı Mesut Kılıç ve fakülte öğretim elemanları katıldı.
Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan Veteriner Fakültesinin fiziki ve altyapı durumu eğitim-öğretim faaliyetleri, hedefleri ve ivedikle tamamlanması gereken donatılara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

bu2-1-672x448.jpg

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada Veteriner Fakültesi özelinde bir yol haritası çizdiklerini fakat dünya konjonktüründe derin yaralar açan pandemi süreci ile birlikte önceliklerinin değiştiğini ve dönüştüğünü sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Karadağ, Sorgun Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Veteriner Fakültesi’nin fiziki olarak konuşlanması konusunda yerel dinamikler, sivil toplum kuruluşları ve üniversite olarak çizilen yol haritasına ilişkin ortak bir eyleme geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Sorgun MYO’nun hemen yanında Yüksek Hızlı Tren hattının geçtiği avantajlı arazide fakülte binası ve hayvan hastanesinin konuşlanması için acil bir planlama yaparak harekete geçilmesinin elzem olduğuna vurgu yapan Karadağ, fakülte eğitim-öğretim binasının temelinin atılması, binanın temeli atılıncaya kadar eğitim öğretimin önemli bir parçası olan Hayvan Hastanesinin hayata geçirilmesi, öğrencilerin barınması için KYK bünyesinde bir yurdun ilçeye kazandırılması gibi taleplere ilişkin birlikte hareket etmek istediklerine vurgu yaptı.

Veteriner Fakültesi’nin Sorgun’da yapılması adına bir tereddüt yaşamadıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Tereddüdümüz yok ama dezavantajı avantaja nasıl dönüştürürüz onun yollarını arıyoruz. Derdimiz fakültemiz ölü doğmasın. Hızlı tren istasyonun fakültemizin yanında olması bu süreçte ciddi bir avantaj. Bundan sonraki süreçte fakültemizi daha güçlü kılmak istiyoruz. Gelin yerel dinamiklerin hepsini harekete geçirelim. Sorgun’da öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacı belediye başkanımızın ifadesiyle önümüzdeki günlerde KYK tarafından çözülmüş olacak. Veteriner Fakültemiz binası için de bir an önce heyet kurarak çalışmalara devam edelim. Sorgun’daki iş insanlarımız ve hayırseverlerin de destekleriyle hayvan hastanemizin temellerini atarak öğrencilerimizin stajlarını yapabileceği fiziki bir mekân kazandıralım.” şeklinde konuştu.

Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci de, bu noktada belediye olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bugün Veteriner Fakültesi binasını nasıl yaptırabiliriz konusunu konuşmak üzere bir araya gedik. Bu konu bizi memnun etti. Yurtla ilgili konuyu defaten dile getirdik. Programa alındığı ve 400 yataklı yurdun ihalesinin yapılacağı bildirildi. Eğitim binasının yapılması ile ilgili bir şekilde çalışmamız gerekir. Biz Sorgun Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa fazlasıyla yapmaya hazırız.” dedi.

Ak Parti Sorgun İlçe Başkanı Mesut Kılıç da, Sorgun için büyük bir değer olan Fakültemiz ve MYO için imkânları seferber etmeye hazır olduklarını belirtti.