Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Yol haritası çizilmeye başlandı

Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Yol haritası çizilmeye başlandı

Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek kenevirin ekonomiye kazandırılması için yol haritasının çizilmeye başlandığını söyledi.

A+A-

Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek kenevirin ekonomiye kazandırılması için yol haritasının çizilmeye başlandığını söyledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan “KOP Bölgesinde Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesi” kapsamında, Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile kenevir bitkisiyle ilgili teknik elemanlar ve üreticilere yönelik “Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Eğitim Programı” düzenlendi.

2-042.jpg

Yozgat Bozok Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen eğitim programına Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile kenevir bitkisiyle ilgili teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Eğitim toplantısının açılış konulmasını yapan Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, bölgemiz ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak olan endüstriyel kenevirin her yönü ile anlatıldığı kenevir yetiştiriciliği eğitiminin amacına ulaşacağını belirleterek katılımcılara teşekkür etti.

Eğitim toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması ve bölgesini kalkındırması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu söyledi.

Endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması çalışmaları kapsamında geçen iki yıllık süre zarfında çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Çalışmalarımız kapsamında Kenevir Enstitüsü’nü kurduk. Bilgi üreterek geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeye başladık. Kenevir esaslı prototip ürünler üreterek kamuoyu ile paylaşarak sektörün buraya kaymasını sağladık. Önemli sektör temsilcileri ile bir araya gelerek kenevirin ekonomiye kazandırılması süreçlerini yönettik. Bu anlamda sektör görüşmelerimizde bir yol haritası çizilmeye başlandı. Salgınla birlikte ekonomideki durağanlık maalesef buraya da yansıdı. Yatırım yapmak isteyen sektör temsilcileri önlerini göremedikleri için bu çerçevede şu an için orta ölçekli yatırım yapma hedeflerini gündemlerine aldılar. Sektörün buraya yapacağı fabrikaların sürdürülebilir olması için tonlarca kenevire ihtiyaç olacak. Dolayısıyla kenevirin ekiminin yapılması lazım. Bugün de burada Üniversitemiz ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan “KOP Bölgesinde Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesi” kapsamında Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile kenevir bitkisine ilgili teknik elemanlar ve çiftçilerimizi bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Kenevirin biokütlesinin ekonomiye kazandırılması süreçleri ne kadar önemli ise kenevirin ekilme süreçlerinin yönetilmesi, ekilmesi, ekilme süreçlerinde nelere dikkat edileceği, yerel tohumlarının çoğaltılması ve ıslahı gibi çalışmalarının da bir o kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Bu vesile ile gece gündüz demeden endüstriyel kenevir alanında çalışmalarını sürdüren Üniversitemiz Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz ve ekibine, kenevir ile ilgili hayal ve beklentileri olan bugün burada bu eğitime katılan tüm katılımcılara ve Endüstriyel Kenevir Eğitim Projesine destekleri için Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin’e teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitemiz Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz da,  “Endüstriyel Kenevir Yetiştiriciliği Eğitim” projesi ile Yozgat İl genelinde kenevir yetiştiriciliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim çalışmaları, kenevir üretimi yapan üreticilerin ve teknik personelin uygulamaya ilişkin bilgi ve beceri düzeyleri ve yörede kenevir yetiştiriciliğinin yeniden canlanmasını sağlayarak, üretimde kalite ve verimin artırılması amaçladıklarını ifade etti.

Üniversitemiz Kenevir Araştırma Koordinatörü ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz ve Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğr. Üyesi Levent Yazıcı tarafından verilen eğitimde, mucizevi bitki kenevirin ekiminden hasadına kadar olan süreçler, kenevir çeşitleri, kenevirden elde edilen ürünleri ve diğer konularda yaptıkları sunumlarla katılımcılara bilgiler aktardı.

Eğitimin ardından Üniversitemiz Bilal Şahin Batı Kampüsünde kenevirle ilgili deneme ekim alanı ziyaret edildi.

İlgili Haberler