Bin 400 Metrekare büyüklündeki Türk Bayrağını boyuyor

Bin 400 Metrekare büyüklündeki Türk Bayrağını boyuyor

Bin 400 metre büyüklüğündeki Türkiye Haritası şeklinde Bayrak, vatandaşların katkıları ve alınan boyalar ile gönüllü olarak yine Osman Karaca tarafından boyanarak tekrar al kırmızı halini alacak.

A+A-

Yozgat’ta 2017 yılında araştırmacı yazar Osman Karaca tarafından boyanan ve zamanla solmaya başlayan Bin 400 metre büyüklüğündeki Türkiye Haritası şeklinde Bayrak, vatandaşların katkıları ve alınan boyalar ile gönüllü olarak yine Osman Karaca tarafından boyanarak tekrar al kırmızı halini alacak.


Araştırmacı yazar Osman Karaca, bin 400 rakımlı Yıldız Tepe mevkiinde bulunan bin 400 metrekare büyüklüğündeki Türk Bayrağında boyama çalışmalarına başladı.


Türkiye’de uydudan görülebilen en büyük bayraklar arasında yer alan bin 400 rakımlı Yıldız Tepe’de bulunan bin 400 metrekare büyüklüğündeki Türkiye haritası şeklindeki taştan yapılan Türk bayrağını 4 gün içerisinde boyayarak eski haline getireceğini vurgulayan Karaca, “Dev Türk Bayrağı kar ve yağmur nedeniyle solmuştu.

Bizde sosyal medya hesabımızdan başlattığımız kampanya ile boya ihtiyacını karşıladı. Boya ihtiyacımıza ülkemizin birçok yerinden vatandaşlarımız destek oldu ve boyaları da onlar aldı. Ben de boyuyorum. Bayrağımızı eski görünümüne kavuşturmak istiyorum. İnşallah 4 gün sonra boyamayı bitireceğim.

Bayrağımız bin 400 rakımda bin 400 metre kare bir bayrak ve uydudan çok rahat bir şekilde görülebiliyor. Bizim asıl amacımız bu bayrağı soldurmamak. Nasıl ki bu vatanın her bir karış toprağında canı kanı varsa bu bayrağında solmaması gerekiyor.

Bu yüzden de bu bayrağın solmasına gönlüm razı olmadı. 4 sene önce boyamıştım tekrar geldim gördüm ve boyama ihtiyacı olduğunu fark ettim. Şimdi tekrardan boyuyorum” dedi.


Hülya İpek isimli vatandaş’ta Bayrağın boyanmasına katkı sunmak için geldiğini belirterek, “Yozgat’ımız nüfusa oranla en fazla şehit veren illerin başında gelmektedir. Bu yüzden bayrağımız daha bir önem arz ediyor.

Bende geldim bayrağımızın boyanmasına bir nebze olsun katkı sağlamak için boyama işlemlerine yardım ettim. Böyle güzel ve anlamlı bir şeye vesile olduğu için Osman Bey’e de ayrıca teşekkür ederim.”diye konuştu.


Harun Gökçeoğlu’da benzer ifadeler kullanarak, bayrağın boyanmasına katkı sağlamak amacıyla boyama çalışmalarına yardım ettiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.