BEYDER’in konuğu Doç. Dr. Mustafa Özalp oldu

BEYDER’in konuğu Doç. Dr. Mustafa Özalp oldu

BEYDER’in “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu Yozgat Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özalp oldu.

A+A-

Yozgat’ta her hafta farklı konuk ve konu ile sohbet programları düzenleyen Bozok Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYDER)’in “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu Yozgat Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özalp oldu. Özalp “Başat Bir Güç Olarak Çin’in Yükselişi” başlıklı sohbetinde katılımcıları bilgilendirdi.

Çin’in, tarihinin en eski ve önemli devletlerinden biri olmakla birlikte günümüzde de dünya siyasetinde etkin bir güç olma yolunda ilerlediğini söyleyen Doç. Dr. Mustafa Özalp, “Özellikle 1980’lerden sonra gösterdiği hızlı ekonomik büyümenin arkasında başta tarihsel olmak üzere birçok faktör bulunmaktadır. 1,5 milyarlık nüfusu büyük bir iç pazar oluşturmakta ve ayrıca ucuz işgücü nedeniyle uluslararası piyasalarda rekabet avantajı elde etmektedir. 1980’lerden günümüze doğru gelindiğinde, 2020 yılında 14,4 Trilyon Dolarlık gayri safi milli hasılasıyla, 21,4 Trilyon Dolarlık ABD’den sonra dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahip ülkeleri sıralamasında ikinci sırada olması şaşırtıcı değildir. Yüksek büyüme hızı devam edeceği öngörülen Çin’in 2028 yılında ABD’nin önüne geçeceği düşünülmektedir. Çin’in ekonomik gücünün bir diğer göstergesi dünyada üretilen enerjinin büyük bölümünü kullanıyor olmasıdır. Kendisi de enerji üreticisi olmasına rağmen enerji ithal eden ülkeler arasında ilk sıradadır. Bu da Çin ekonomisinin dinamizmini gösteren bir olgudur.”dedi.

beyder1-1.jpg

ÇİN KALİTESİZ VE UCUZ ÜRÜN ALGISINI YIKMAYA ÇALIŞMAKTADIR

Çin’in günümüzde dünya piyasalarında ucuz ve kalitesiz ürün üreten ülke algısını yıkmaya çalıştığını vurgulayan Özalp, “Bunda da ürettiği dünya çapındaki Ali Baba ve Huwai vb. markalarla bir ölçüde başarılı olmuştur. Çin’in en büyük problemi ürettiği ürünlerini dünya piyasalarına, özellikle Avrupa’ya nakletme konusunda yaşadığı problemlerdir. Bu konuda tarihi İpek Yolu güzergâhının yanı sıra güneyden kullandığı deniz yolu güzergâhı oldukça uzun, güvenlik açısından riskli ve buna bağlı olarak oldukça maliyetlidir. Bunu aşmak için son dönemde Kuzey Buz Denizi, alternatif bir güzergâh olarak devreye sokulmak istenmektedir. Bu yolun kısa, güvenlik açısından daha az riskli oluşu maliyetleri oldukça düşürmektedir. Yine bu yolun küresel ısınmaya bağlı olarak orta vadede daha kullanışlı olabileceği Çin’in bu bölgeye yoğunlaşmasını sağlamıştır. Ancak Çin, bu bölgede sınırları olması nedeniyle Rusya, ABD, Kanada, Danimarka ve Norveç gibi ülkelerle karşı karşıya gelmiştir. Kuzeyde yaşanan bu problemin yanı sıra Çin’in, Güney Çin Denizi’nde başta ABD olmak üzere komşuları ile de problemleri bulunmaktadır. Çin’in küresel bir güç olabilmesi için ihtiyaç duyduğu ittifak ilişkilerini güçlü bir şekilde oluşturabilmesi ve gerek Kuzey Buz Denizi’nde gerekse de Güney Çin Denizi’nde yaşanan çıkar çatışmalarını lehine çözmesi gerekir ki, bunların çözümü o kadar da kolay gözükmemektedir.”diye konuştu.

ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNE UYGULAMALARI HAKSIZ VE İNSANLIK DIŞIDIR

Sohbetinde katılımcıların Uygur Türklerine yapılan zulme ilişki,n sorusuna Özalp, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamaları, haksız ve insanlık dışıdır. Bu zulmün son bulması için siyasi, diplomatik ve ekonomik adımlar atılmalıdır.” diye cevaplandırdı.

Program sonunda BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir, Doç. Dr. Mustafa Özalp’e günün anısına hediye takdiminde bulundu. 

Yeniufuk