BEYDER’in bu haftaki konuğu Enver Çeliksu oldu

BEYDER’in bu haftaki konuğu Enver Çeliksu oldu

Bozok Eğitim Yardımlaşma Derneği(BEYDER) “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu eğitimci Enver Çeliksu oldu.

A+A-

Bozok Eğitim Yardımlaşma Derneği(BEYDER) “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu eğitimci Enver Çeliksu oldu. Çeliksu, “Sünnetin Dindeki Yeri” başlıklı sohbette katılımcıları bilgilendirdi.

Sünnetin, Arapça kökenli bir kelime olduğunu söyleyen Çeliksu, “Kelime itibariyle “gelenek, âdet” gibi anlamlarının yanı sıra “kural koymak, yasa koymak” gibi anlamlara gelmektedir. Arap kültüründe ise bir kimsenin diğer insanlardan farklı olarak yaptığı ve tekrar ettiği davranışlar da sünnet olarak isimlendirilirdi. Kişilerin bu tutum ve davranışları da yine o kişilere atfen “Ali’nin Sünneti”, “Ömer’in Sünneti” gibi ifadelerle nitelendirilirdi. Bu açıdan sünnet, İslam dini özelinde Hz. Peygamberimizin sahsında somutlaşan ve O’na özgü bir olgudur. Müslümanlıkta, Kur’an-ı Kerim’den sonra ikinci temel kaynak olan sünnet; “Kavlî Sünnet”, “Fiilî Sünnet” ve “Takrirî Sünnet” olmak üzere üç bölüme ayrılır. Kavlî Sünnet, Hazreti Peygamberimizin söylediği sözlerden oluşur ki, sünnetin ağırlıklı bir bölümünü bu sözler oluşturur. Fiilî Sünnet, Hazreti Peygamberimizin bizatihi yaptığı davranışlardır. Takrirî Sünnet ise kendisi söylemediği ve yapmadığı halde söylendiği ve yapıldığında onayladığı ifade ve davranışlardır. Sünnet, bütün boyutlarıyla, Kur’an-ı Kerim’le insanlığa gönderilen mesajların, nasıl anlaşılması ve tatbik edilmesi gerektiğinin Hazreti Peygamberimizin hayatı özelinde ortaya konmasıdır. Nitekim vefatından sonra Hazreti Ayşe validemiz de, kendisinden, Hazreti Peygamberimizin nasıl bir ahlâkı olduğunu öğrenmek isteyenlere, “Siz hiç Kur’an okumuyor musunuz, O’nun ahlâkı Kur’an ahlâkıydı” diyerek bu durumu teyit etmişlerdir. Bu cevap da açıkça göstermektedir ki, Hazreti Peygamberimizin her hali Kur’an-ı Kerîm’in canlı bir örneğidir.”ifadelerini kullandı.

Program, BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir’in günün anısına Enver Çeliksu’ya “Meslek Ahlâkı” isimli eseri hediye etmesiyle sona erdi. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.