BEYDER Yozgat'ta ‘Cuma Sohbetleri’ başladı

BEYDER Yozgat'ta ‘Cuma Sohbetleri’ başladı

Bozok Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin salgın sonrası ara verilen “Cuma Sohbetleri” programı Cuma günü itibariyle başladı.

A+A-

Bozok Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin salgın sonrası ara verilen “Cuma Sohbetleri” programı Cuma günü itibariyle başladı. Programda BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir selamlama konuşması yaptı.

İlk haftanın konuğu Yozgat Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Recep Temel konuşmacı olarak katıldı.

Ağırlıklı olarak gençlerin katılımcı olduğu sohbette Recep Temel “Öğrenci ve Talebe Kavramları Üzerine Düşünceler” başlıklı seminer gerçekleştirdi.

beyder1.jpg

Temel, seminerde yaptığı konuşmada; “Günümüzde öğrenci ve talebe kelimeleri aynı anlamda kullanıldığı halde esasında bu kelimeler aynı anlama gelmemektedir. Öğrenci kelimesinin, kelime anlamı bir tarafa, günümüzde öğrenci, bilgiyi yaşamın bütün alanları için arzulamayan, bu arzudan yoksun olduğu için önüne sunulan bilginin doğru ve yanlışlığını sorgulamayan, daha çok ders geçmek, diploma almak ve sınav kazanmak odaklı eğitim/öğretim faaliyetlerini algılayan bir karaktere dönüşmüştür. Hâlbuki öğrencinin “talebe” sıfatı korunabilmiş olsaydı, bilgiyi özellikle isteyen ve sadece mesleki alanda değil yaşamın bütün alanları için kullanma iradesine sahip olan; bilgiye arzulu olduğu için ulaşana kadar peşini bırakmayan; önüne sunulan bilginin doğru ve yanlışlığını aklının ve vicdanının süzgecinden geçiren; farklı kaynaklardan bilginin doğruluğunu teyit çabası içerisinde olan bir şahsiyet olacaktı. Bugünün öğrencisinin tekrar eski özelliklerini kazanabilmesi için öncelikle bilginin öneminin farkında olması ve bu farkındalığı yaşamın bütün alanlarına yayması; öğrenci kimliğiyle edilgen değil talebe kimliğiyle etken olması; bilginin bir bedel gerektirdiğini bilmesi; bilgi edinmenin yöntemlerini kavraması, bilgiye harcanmış çabanın aynı zamanda kutsal bir çaba olduğuna inanması; edindiği bilgilerin alçakgönüllü olmasını sağlaması ve bu bilgileri ahlaka dönüştürmesi; sahip olduğu bilgilerin doğru, tutarlı ve kabul edilebilirliğini test etmesi; eleştirilen bilgileri/fikirleri konusunda açık görüşlü olması, bilgi ve fikirlerinin yanlışlanması halinde eski bilgilerini/fikirlerini terk edebilmesi; bilgileri paylaşma konusunda cömert olması ve hepsinden de öte bilgilenmenin “İyi İnsan” olmanın şartı olduğunu unutmaması gerekir.”ifadelerini kullandı.

Yeniufuk