Bayram tatili elektrik tüketimini yüzde 10 artırdı

Bayram tatili elektrik tüketimini yüzde 10 artırdı

Arife günü dâhil 19-23 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı’nda ÇEDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi geçen yılın bayram günlerine göre yüzde 10 arttı.

A+A-

Arife günü dâhil 19-23 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı’nda ÇEDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik tüketimi geçen yılın bayram günlerine göre yüzde 10 arttı. ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, “Bayramı memleketinde geçirmeyi tercih edenler nedeniyle üç ilimizde de ciddi bir nüfus artışı yaşandı. Bu yoğun ilgi elektrik tüketim rakamlarını 2019 yılının dahi üzerine çıkardı” dedi.

Bu yıl Kurban Bayramı’nda tatil süresi 9 güne kadar uzayınca büyükşehirlerde yaşayan pek çok kişi memleketinin yolunu tuttu. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (ÇEDAŞ) elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta da bayram boyunca ciddi oranlarda nüfus artışı yaşanırken bu durum elektrik tüketimine yansıdı. Arife günü de dâhil 19-23 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı süresince elektrik tüketimi geçen yılın bayram günlerine göre yüzde 30,6’lık bir artışa sahne oldu. 2020 yılı Kurban Bayramı’nda üç ilde 39 bin 686 megavat saat elektrik tüketilirken, bu yıl 5 günlük bayram tatili boyunca tüketim 43 bin 698 megavat saat oldu. 17-25 Temmuz arasındaki 9 günlük sürede ise bölgedeki toplam elektrik tüketimi 78 bin 763 megavat saate ulaştı.

PANDEMİ ÖNCESİ RAKAMLARI DA AŞILDI

ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, “Bu yıl aşı uygulamaları ve normalleşme adımlarının yanı sıra hafta sonlarının da eklenmesi ve tatil süresinin 9 güne çıkmasının etkisi ile çok sayıda vatandaşımızın bölgemize geleceğini tahmin ediyorduk. Nitekim Sivas Valimiz, bayram sonrasında yaptığı açıklamada ildeki nüfusun 3’e katlandığını ve 1,5 milyon kişiye ulaştığını açıkladı. Tokat ve Yozgat illerimizde de benzer durumlar yaşanınca elektrik tüketiminde geçen yılın bayram günlerine göre yüzde 10 gibi bir artış yaşanarak 43,7 bin megavat saate ulaştı. Bu rakam pandeminin henüz gündemimizde olmadığı 2019 yılı Kurban Bayramı’ndaki 37 bin 898 megavat saatlik tüketimin bile yüzde 15,3 üzerinde” dedi.

“ARTAN TALEBE KARŞI HAZIRLIKLIYDIK”

Şirket olarak bayram öncesi yapılan çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde talepteki artışı sorunsuz olarak karşıladıklarını dile getiren Kıvılcım, “Bir yandan bayramda planlı kesintileri iptal ederek vatandaşlarımızın enerji konusunda sıkıntı yaşamaması için adım attık. Diğer yandan ise vardiya düzenimizi değiştirerek, bayram boyunca ekiplerimizi olası arızalara karşı sahada hazır beklettik. Attığımız adımlar sayesinde tüketim artışına başarı ile yanıt verdik” değerlendirmesinde bulundu.