Başkan Çakır Çekerek'e seslendi: Sona ermesini istiyoruz

Başkan Çakır Çekerek'e seslendi: Sona ermesini istiyoruz

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ilçede mezarlık alanını genişleterek taziye evi de ilçeye kazandırdıklarını söyledi.

A+A-

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, İlçede mezarlık alanını genişleterek taziye evi de ilçeye kazandırdıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Eyyüp Çakırcekerek2-2.jpg, yaptığı açıklamada; İlçe mezarlığına yapılan düzensiz definden kaynaklı mezarlık kapasitesinin yetersiz kaldığını ve buna yönelik çalışma yaptıklarını kaydetti.

cekerek2-2.jpg

Başkan Çakır, “Mevcut Mezarlık artık ilçenin kapasitesini karşılamadığı için göreve geldiğimiz gün mezarlık içerisinde peyzaj ve yürüyüş yolları düzenlemesi yaptık. Mezarlık çevresinde bulunan şahıs arazilerini kamulaştırıp çevre düzenlemesi ve arazide parsel düzenlemeleri yaparak yeni definlerin artık bu bölgeye yapılmasını sağladık.

Mezarlıklar kutsal yerler olup, özellikle şehir dışında ki hemşerilerimiz cenazeleri olduğunda taziye anlamında zorluk yaşıyordu. Bu sebeple taziye evi yapmaya karar verdik.

Taziye evimiz toplamda 115 metrekare olup, içerisinde taziye salonu, mutfak, cenaze yıkama alanı ve 3 Kişilik morg olarak yapımını tamamlayarak ihtiyaç duyulan bir hizmeti de gerçekleştirmiş olduk. İlçemize hayırlı olsun.”dedi.

cekerek1-3.jpg

CENAZELERDE TAZİYE YEMEĞİNİN SONA ERMESİNİ İSTİYORUZ

“İlçe Müftülüğümüz, belediyemiz ve ilçemizdeki kanaat önderleriyle yapmış olduğumuz istişareler sonucunda almış olduğumuz kararla vatandaşlarımızdan cenazelerde verilen taziye yemeği, kıymalı pide olayına son verilmesini istiyoruz.” diyen Başkan Çakır, “Din İşleri Yüksek Kurulunun ; “Ölünün evinde üç gün ziyafet tertip etmek ve cenaze sahibinin yemek vermesi mekruhtur. Ölenin ev halkına üç gün yakınları ve dostları tarafından yemek götürülmesi sünnettir” Fetvası da mevcuttur. İkramlar sadece sevinçli günlerde yapılır. Böyle üzüntülü zamanlarda verilen kıymalı pide ikramı çirkin bir bid’attır. Ölen kişinin komşularına ve uzakta da olsa akrabalarına düşen görev, yemek hazırlayıp cenaze sahibinin bu zor gününde zaruri ihtiyacını gidermektir. Bid’at olarak devam eden bu adetin el birliğiyle kaldırılması ve Peygamber Efendimizin sünnetine uygun hareket edilmesi konusunda vatandaşlarımızdan da  desteklerinizi bekliyoruz.”diye konuştu. 

Yeniufuk