Basın İlan Kurumu yönetmeliği yeniden düzenledi

Basın İlan Kurumu yönetmeliği yeniden düzenledi

BİK, gazetelere, 6 Temmuz’da değiştirdiği Basın Ahlak Esaslarına dair kararların yürürlüğe gireceğini haber veren bir bilgilendirme mesajı gönderdi.

A+A-

BİK, gazetelere, 6 Temmuz’da değiştirdiği Basın Ahlak Esaslarına dair kararların yürürlüğe gireceğini haber veren bir bilgilendirme mesajı gönderdi.

“Basın Ahlâk Esasları”, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nun kararı yeniden düzenlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan BİK Genel Kurulu’nun kararında süreli yayınların basılı nüshaları ile resmi ilan yayınlayan gazetelerin kendilerine ait internet haber siteleri ve sosyal ağ hesapları, Basın Ahlâk Esasları’na uymak zorunda olacak.

BİK mesajında Genel Kurulun 27 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda kabul edilen Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 4,5,7,9,29,73,82,103,104 ve 109. Maddelerinde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik ile 216 sayılı ‘Basın Ahlak Esaslarına Dair Genel Kurul Kararı’ Resmi Gazetenin 6 Temmuz 2022 tarihli ve 31888 sayılı nüshasında yayınlandığını belirterek “Bahsi geçen Yönetmeliğin 73,82 ve 109. Maddeleri 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Yönetmeliğin diğer hükümleri ile Basın Ahlak Esaslarına Dair 216 sayılı Genel Kurul Kararı Resmi Gazetede yayımlandığı 6 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir” denildi.

BİK ayrıca yönetmeliğin 73. Maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde yer alan sosyal ağlara ilişkin uygulamaların ne şekilde yapılacağını ayrı bir yazı ile bildirileceğini belirtti.

HABERLERE DÜZENLEME

Yayınlarda, ilgili konuda açılmış soruşturmanın gizliliği ihlâl edilemeyecek. “Suçu ve suçluyu övecek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek” yayın yapılamayacak. Ayrıca terör örgütleri, bunların üyeleri ve olaylar hakkında bilgi ve görsellere, bu örgütleri meşru gösterecek şekilde yer verilemeyecek. “Aile yapısını bozmaya yönelik ve ailenin korunmasına aykırı yayın” yapılamayacak. Türk toplumunun ortak milli ve manevi değerlerini zayıflatmaya yönelik yayın yapılamayacak. Basın ahlâk esaslarına, “haberler ve yorumlar gerçeği gösterir, yanlış ya da yanıltıcı olamaz” ifadesi eklendi.
Yeni kriterlere göre çocukların konu edildikleri yayınlarda, çocukların üstün yararı gözetilecek; onların sağlıklı ve güvenli geleceği için her türlü hassasiyet göz önünde bulundurulacak. Yayınlarda geleceklerinin olumsuz etkilenmemesi amacıyla kimlik ve yerleşim bilgilerine açık veya dolaylı olarak yer verilmeyecek.

60 GÜN İÇİNDE ŞİKAYET

Gazetelerin internet haber sitelerinin “Basın Ahlâk Esasları” çerçevesinde değerlendirilmesine ilişkin kapsam genişletildi. Buna göre, ek gösterge alan gazetelerin sosyal ağ hesapları da internet haber sitelerinin sorumluluklarını üstlenecek. Basın Ahlâk Esaslarına aykırılık iddiasına dair başvuruların, yayın tarihinden itibaren 60 gün içinde yapılması gerekecek. Yönetim Kurulu’nun resen harekete geçeceği durumlarda da bu süre geçerli olacak. Şikâyetler, Basın İlan Kurumu internet sitesi üzerinden elektronik başvuru yoluyla da yapılabilecek.

EK GÖSTERGELER DÜZENLENDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan “Resmi İlân ve Reklâmlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile resmi ilanların yayınlandığı mecralar arasına gazetelerin sosyal ağları da eklendi.

Düzenleme ile yayınlanması zorunlu ilanlar arasına, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği yayınlanması zorunlu olan ilânlar da eklendi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan müesseseler veya bunların iştirakleri de gazete ve dergilere hususî ilân ve reklam verebilecek.

Kendisine ait internet haber sitesinde, kaynak göstererek Basın İlan Kurumu’nun belirleyeceği şekilde duyuran gazetelere 1/6; kurumca tespit edilecek sosyal ağlardan, kendisine ait hesaplarda kurumun belirleyeceği şekilde paylaşım yapan gazetelere 1/8 oranında ek gösterge uygulanacak. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.