Başarıyla tamamlayanlara sertifikalar törenle verildi

Başarıyla tamamlayanlara sertifikalar törenle verildi

KADEM Yozgat İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Sığınmacılar İçin Türkçe Dil Kursu ile Mantar Yetiştiriciliği Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

A+A-

KADEM Yozgat İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Sığınmacılar İçin Türkçe Dil Kursu ile Mantar Yetiştiriciliği Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kültür Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen sertifika törenine, Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Ak Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı İlknur Ünal, KADEM Yozgat İl temsilcisi KADEM Yozgat İl Temsilcisi Avukat Gülseren Canbolat Kandemir il protokolü ve kursiyerler katıldı.

KADEM Yozgat İl Temsilcisi Avukat Gülseren Canbolat Kandemir sertifika töreninde yaptığı açıklamada, “Kadem kadının insanlık onurunu teslim etmek üzere savunuculuk yapan bir sivil toplum kuruluşudur. Kadın konusunda kalıplaşmış yargıları kırmak için çalışmaktadır. Bu sebeple kadınların eğitim almalarını siyasetten ekonomiye, kültür ve sanattan akademiye kadar her alanda var olmalarını hem söylem hem de söylemleriyle desteklemektedir. Çalışma hayatına katılmak isteyen kadınlarımıza mesleki eğitim vererek rehberlik etmekte ve onları bu konuda yüreklendirmekteyiz. Bu amaçla da Bozok Üniversitesi ile işbirliği protokolü yaptık. Bu protokol uyarınca da kadınlarımıza mantar yetiştiriciliği kursu açtık. Bu kurslarla Yozgat’taki kadınlarımızın, tarımsal eğitim almalarını, tarımsal yeteneklerini artırmayı, tarımsal üretimde etkin rol oynamalarını, tarım potansiyeli yüksek olan ilimizde kadınlarımızı bu söktere yönelmeyi teşvik etmek, kadınlarımızın bu sektörde yer almaları için gerekli teorik bilgiyi edinmeleri, bu bilgilerin uygulanabilir teşebbüslere dönüşmesini amaçlıyoruz. Bu amaçla da kursumuzun hemen akabinde Girişimcilik ve Kooperatifçilik eğitimi vereceğiz.

Derneğimizle işbirliği yaparak bu kursun açılmasını sağlayan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a, Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Güngör Yılmaz’a, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz hocama, Bozok Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Berkant’a Mantar yetiştirmeyi kursiyerlerimize öğreten öğretim görevlisi Dr. Gökçen Yakupoğlu’na, Kursiyerlerin ulaşımını temin eden Belediye Başkanı Celal Köse’ye derneğim şahsım ve kursiyerlerim adına teşekkürü bir borç bilirim.

İkinci kursumuzu en dezavantajlı kadın gruplarından olan sığınmacı kadınlara yönelik olarak yaptık. Bu kursla kursiyerlerimizin geldikleri ülkenin dilini öğrenerek, uyum sağlamalarını istedik. Kurslarımızda kursiyerlerimizin ekonomik, hukuki ve sosyal ihtiyaçlarını da sağlamaya gayret ettik. Onlarla kurduğumuz yakın ilişkiler, kalbi temaslar sonucu kursiyerlerimizde Türkiye’ye ve Türk Milletine karşı sadece bir sevgi ve sempati değil Türkiye’ye ve Türk Milletine karşı aidiyet duygusu oluşturduk. Biz bu kursları bir amaca bir şuura müteallik olarak açtık. Göç Türkiye’nin en mühim meselelerinden bir tanesi devletimiz göçü en iyi şekilde yönetiyor. Bizlerde STK lar olarak devletimizin yaptığı hizmetleri tamamlayıcı rol üstleniyoruz. Göç konusunda içinde bulunduğumuz coğrafya ve tarihimiz bizim için bir kaderdir. Tarih bizim için öyle bir kaderdir ki Birinci Dünya Savaşında kut’ul amarede bizimle birlikte ingilizlere karşı savaşanların torunları şu an bizim derneğimizde kursiyer olarak bulunmaktadır. Biz bu kursu Göç İdaresi Müdürlüğü ve Halk Eğitim müdürlüğü ile işbirliği protokolleri çerçevesinde yaptık. Derneğimize kursiyerleri yönlendiren Göç İdaresi Müdürü İsmail Fatih Tüzen’e Göç İdaresinde uzman olarak çalışan Burak Duvan’a Bu kursu açan Halk eğitim Müdürü Abdullah Aydın’a Türkçe kursunu veren Ayşegül Yazılıtaş’a da en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Anayasa Komisyon Başkanımız Yozgat Milletvekilimiz Bekir Bozdağ’a sertifika töreninde bizleri onurlandırdığı için teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum” diye konuştu.