Bakanlıktan kritik açıklama: 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek

Bakanlıktan kritik açıklama: 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek yeni bir ihracat sistemi duyurdu. Yapılan açıklamada, şirketlerin üretim yerlerine göre ihracat istatistiklerinin, mevcut merkez ili bazlı sistemden farklı olarak değerlendirileceği belirtildi.

A+A-

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek yeni bir ihracat sistemi duyurdu. Yapılan açıklamada, şirketlerin üretim yerlerine göre ihracat istatistiklerinin, mevcut merkez ili bazlı sistemden farklı olarak değerlendirileceği belirtildi. Bu değişiklikle birlikte, şehirlerin ihracat rakamları ve sıralamalarında önemli değişikliklerin beklendiği ifade edildi.

Bugüne kadar Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan 'İllere Göre Dış Ticaret İstatistikleri'nde, ihracatı gerçekleştiren firmanın merkezinin bulunduğu il bilgisi esas alınıyordu. Ancak, bu durum merkez ili ve üretim ili farklı olan firmalarda, ihracat istatistiklerinin merkez ili yönünde kümeleşmesine neden olabiliyordu. Yeni sistemle birlikte, firmaların üretim yerlerine göre il ihracat istatistikleri oluşturulacak.

Ticaret Bakanlığı'nın yürüttüğü ortak çalışma sonucunda, 'Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri' oluşturuldu. Bu istatistikler, ihracatçı ve imalatçı bilgileri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi Sicil Belgesi Verileri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kayıtları arasında eşleştirilerek elde edildi.

Yeni istatistiklerin 2024 yılı Ocak ayından itibaren geçici olarak Ticaret Bakanlığı 'Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni'nde yayımlanması planlanıyor. Ayrıca, TÜİK tarafından 29 Şubat 2024'te yayımlanacak olan Dış Ticaret İstatistikleri de kamuoyu ile paylaşılacak.

Yetkililer, bu yeni sistemle birlikte elde edilen istatistiklerin, il, ürün, ülke gibi alt kırılımlarda detaylı analiz imkânı sağlayarak, il bazlı ve bölgesel politikaların veriye dayalı olarak belirlenmesine önemli katkılar sağlamasını beklediklerini belirtti.

İlgili Haberler