Atalık buğday üretimi yaygınlaşıyor

Atalık buğday üretimi yaygınlaşıyor

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, atalık buğdayların çiftçiler tarafından muhafaza için yapılan deneme ekimlerinde sonuç alınmaya başlandı.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, atalık buğdayların çiftçiler tarafından muhafaza için yapılan deneme ekimlerinde sonuç alınmaya başlandı.

  Yerel(Atalık) buğday üretiminin devamı, yaygınlaştırılması deneme ekimiyle ilgili olarak  Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tanju Özkaya açıklamalarda bulundu.

  Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Özkaya,"İlimizde 3 yıldır yerel(atalık) buğdaylarımızın çiftçi  eliyle muhafazası ve çiftçilerimize yaygınlaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda önceki yıllarda uygulanan Yerel Buğday Projesi kapsamında temin edilen ve çoğaltılan yerel buğday tohumlukları, bu üretim sezonunda geçtiğimiz Ekim-Kasım aylarında Merkez, Boğazlıyan, Kadışehri ve Sarıkaya İlçelerimize bağlı 9 köyümüzde ekildi.” dedi.

Atalık buğdaylarla ilgili yapılan bu çalışmanın önceki yıllarda yapılan yerel buğday projesinin devamı amacıyla Konya Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünce 8 İlde yürütülen ve KOP tarafından desteklenen yerel buğday çeşitlerinin yerinde korunması ve pazarlanması projesi kapsamında yer alıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, ekimlerin önceki yıllarda Yerel Buğday Projesi kapsamında küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan tohumlar ve çiftçinin kendi elindeki yerel tohumlarla yapıldığını söyledi. 

Yapılan uygulamalarda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personellerinin de bulunduğunu kaydeden Özkaya, Sarıbursa – Sarıbuğday – Akbuğday – Çalıbasan – Sertbuğday yerel buğday çeşitlerinin ekildiğinin altını çizerek, “ Şu an buğdaylardaki çimlenme durumu iyidir. Yapılan ekimler çiftçilerimiz  ve teknik personelimiz tarafından takip edilmektedir. Çiftçilerimiz yeni tohumların yanında bu tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz." dedi.