Asgari ücretliler merakla bekliyor! Kıran kırana geçecek pazarlık öncesi konuştu

Asgari ücretliler merakla bekliyor! Kıran kırana geçecek pazarlık öncesi konuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Aralık Cuma günü başlayacak olan asgari ücret pazarlığı öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Aralık Cuma günü başlayacak olan asgari ücret pazarlığı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2024 yılına ait asgari ücreti belirlemek üzere yapacağı ilk toplantı öncesinde, "Taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Aralık Cuma günü düzenleyeceği ilk toplantı ile 2024 yılı asgari ücretini belirleme sürecine başlayacak. Bakan Işıkhan, bu önemli toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, "Taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba kanun teklifinde yer alan "çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye" ile ilgili soruya Işıkhan, "Meclis'te kabul edilir edilmez çalışmalara başlayacağız. Şu an tarih yok. Emeklilere en kısa sürede ulaştıracağız" yanıtını verdi.

Düzenlemeden yararlanacak emekli sayısı hakkında bilgi veren Bakan Işıkhan, "Daha önce kapsam dışı kalan yaklaşık 4 milyon 689 bin emeklimiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün emeklilerimiz 5 bin lira ikramiyeyi almış olacak" şeklinde konuştu.

Asgari ücret konusundaki çalışmalara da değinen Bakan Işıkhan, "Görüşmeler aralık ayında başlayacak. Sosyal diyaloğu ve taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

Bu önemli gelişmelerle birlikte, asgari ücretin belirlenmesi ve emeklilere yönelik ikramiye düzenlemesi, ülke genelinde büyük bir öneme sahip konular olarak dikkat çekiyor.

Etiketler :
İlgili Haberler