Engin Dinç

Engin Dinç

Asgari Ücret

A+A-

Asgari ücreti, teklif edilirken de, verilirken de vicdani yaklaşmamız gereken, hükümeti ayakta tutacak olan ücret türü diye tanımlasak yanlış olmaz.

Açlık sınırının 7.786,85 lira olduğu günümüzde asgari ücret için Türk-İş Sendikasının talebi 9.000 lira oldu. Açlık sınırı demek bir ailenin sadece gıda harcaması demektir. Bunun içinde ne kira var, ne fatura, ne başka giderler...

Sendikanın talebi yeterli bir talep mi? Hayır... Verilse yeter mi? Hayır...

Market terörünün sokaklarda kol gezdiği bu günlerde 15.000 lira da versek yetmeyecek. Kabul edelim biz paramızdan altı sıfır attık, bir tane ekliyoruz. En geç 2024'te bir ekmek 10 lira olunca ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak...

Hükümetin uyanması lazım... Özellikle de Cumhurbaşkanının çevresindekileri bir hizaya çekmesi gerekiyor.

Hükümetin fonladığı ama yediği kaba pisleyen bir ton adam var. Gazeteci, şucu bucu fark etmez... Proje yapıyorum yalanıyla para çuvalını beli eğik taşıyan bir ton tip...

Bir de Recep Tayyip Erdoğan'ı gerçekten, Allah rızası için seven ve davasına sahip çıkan ama kirasını ödeyemeyen adamlar var... Öyle kaliteli gazeteciler biliyorum ki adam tek başına ordu.

Karşı taraf bu adamları sonunda ele geçirecek, sevgi tamam, dava tamam ama evindeki çocuğu açken kimsenin davayı da, sevdayı da görecek gözü olmaz.

Son dönemde hükümet kötüleri kazanmak için hep iyi çocukları kaybetmeyi seçti. 2023 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı makamını kaybederse bunu yapmaması gerektiğini anlayacak.

Türkiye büyüyor buna lafımız yok da bir de kiralar var? Sosyal devlet anlayışına sahibiz ya sözde, bu kiralar diyorum ne olacak bu kiralar?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.