Anadolu'nun köklü şehirlerinden olan Yozgat'a marka şehir inşası için çağrı

Anadolu'nun köklü şehirlerinden olan Yozgat'a marka şehir inşası için çağrı

Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli, yaklaşan yerel seçimler öncesinde Yozgat'ın gelişimi ve sorunlarına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli, yaklaşan yerel seçimler öncesinde Yozgat'ın gelişimi ve sorunlarına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erkekli, seçimlerin il için hayırlı ve kazançlı olmasını temenni ederken, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Yozgat'ın Anadolu'nun köklü şehirlerinden biri olduğunu belirten Erkekli, ülke genelinde tarım alanlarıyla adından sıkça söz ettiren ve termal kaynaklarıyla ünlü bir lokasyon olduğunu ifade etti. Ancak, sosyo-ekonomik göstergelerin Yozgat'ın daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. Şehrin merkezi konumu, geniş tarım arazileri, termal kaynakları ve siyasi gücüne rağmen, göç gibi büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu belirten Erkekli, bu soruna çözüm bulunması için merkezi otorite ve yerel yönetimlerden acil politikaların üretilmesini istedi.

erkekliden-gundeme-dair-aciklama.jpg

Başkan Erkekli, daha önce de Yozgat'ın potansiyelini ve kalkınma hedeflerini sıkça paylaştığını belirterek şu görüşlere yer verdi:

Yozgat'ın tarım ve hayvancılık konusunda verimli alanlara sahip olduğunu, ancak marka olabilecek ürünlerin etkin şekilde pazarlanamadığını ifade etti. Tarım ve hayvancılık merkezli projelerin hızla hayata geçirilmesi için ilgili birimlerin işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Yatırım yapılabilir alanların doğru tespit edilmesi gerektiğini ve mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılması konusunda doğru stratejilerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda tarım, hayvancılık, tarımsal sanayi, eğitim, termal turizm, kongre ve sağlık turizmi gibi alanlara yönelik yatırımların hızla tamamlanması gerektiğini belirtti.

Yozgat'ın çağdaş ve modern bir görünüme kavuşması için altyapı ve üst yapı çalışmalarının kent kültürüne destek olacağını ve yaşanabilir şehir imajına katkı sağlayacağını ifade etti.

Üniversite şehri olma hedefiyle ilgili olarak, Yozgat'ın en kısa sürede bir üniversite şehri olması gerektiğini belirtti. Sivil toplum kuruluşu olarak üniversitenin yanında olduklarını ve destekçisi olacaklarını söyledi.

Başkan Erkekli, bu görüşleriyle Yozgat'ın potansiyelini ortaya çıkaracak adımların atılması gerektiğine dikkat çekti. Yerel seçimlerin, şehrin kalkınması ve sorunların çözümü için bir dönüm noktası olması temennisinde bulundu.

Etiketler :
İlgili Haberler