Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Taşkın: Sağlık çalışanlarına hak ettikleri değer verilmelidir

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Taşkın: Sağlık çalışanlarına hak ettikleri değer verilmelidir

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin salgınla sınavında sağlık çalışanlarının büyük bir mücadele verdiğini söyleyen Taşkın, Covıd-19’a yakalanarak hastaneye başvuran ve tedaviye alınan hastalara karşı yakın ilgi, hoşgörü ve anlayışla yaklaşan sağlık çalışanlarının üstün bir başarı hikâyesine imza attıklarını ifade etti.

Yeni varyantların ortaya çıkmasıyla salgın hastalığının henüz geçmediğinin anlaşıldığına vurgu yapan Taşkın, bunun uzun soluklu bir mücadele olacağının anlaşıldığını, halkı tehdit eden bu illetten kurtuluş için yine sağlık çalışanlarının mücadele ettiğini, ancak hayatı pahasına verilen mücadele de sağlık çalışanlarının hâlâ şiddet başta olmak üzere pek çok olumsuzluklarla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

Taşkın, Pandemi gibi insanları ürküten, korkutan, yaşamsal mücadele de çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olan salgının insan yaşamını daha da çekilmez kılarak zorlaştırdığı bir dönemde sağlık çalışanlarının bir takım aksaklıklara rağmen zorluğun üstesinden gelebilmek için mücadele verdiklerini, ancak hak ettikleri saygıyı ve değeri göremediklerini ifade etti.

Taşkın şunları kaydetti: “Bugün sağlık çalışanları kendilerini kimsesiz, yalnız ve ötekileştirilmiş hissetmektedir. Uzun ve yoğun mesai saatleri aşırı yorucudur. Atanmayı bekleyen nitelikli ve eğitimli sağlık elemanları beklemektedir. Ücretler düşük ve ekonomik sıkıntı ve kaygı ile hizmetin verimliliği düşmektedir. Henüz atanamamış olan genç ve dinamik sağlık elemanları gelecek kaygısı nedeniyle yurt dışına çıkış imkanlarını araştırmaktadır. Bu, ülkemiz için önemli bir kayıp olacaktır. Bunların engellenmesi için iktidardan az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması yönünde bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Sağlık teşkilatlarında çalışan tüm personelin 3600 ek göstergeden yararlandırılmasını, emeklilerin yararlanabilmeleri için de bir düzenleme yapılmasını, vergi oranının yüzde 15’te sabitlenmesini, sağlık çalışanlarına 1.500 bayram ikramiyesi verilmesini, 1 Ocak 2022’den itibaren memur ve emekliye 1.000 lira seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. Sağlık teşkilatlarında çalışan tüm personelin iş ve işyeri sorunlarının ötelenmeden çözülmesini istiyoruz.”