Akdağmadeni'nde kadınlara yönelik konferans

Akdağmadeni'nde kadınlara yönelik konferans

Akdağmadeni Müftülüğü ve Akdağmadeni Belediyesi tarafından 8 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla kadınlara yönelik “Değişen dünyada kadın olmak” konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Akdağmadeni Müftülüğü ve Akdağmadeni Belediyesi tarafından 8 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla kadınlara yönelik “Değişen dünyada kadın olmak” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa; İlçe Kaymakamı Fatih Topuz, Belediye Başkanı Nezih Yalçın ve konuşmacı olarak Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Yurtlu, katıldı.

Yurtlu, konferansta yaptığı konuşmada kadının toplumdaki önemine değinerek “İslam’ın, vahyin söylediği pencereden kadın ve erkek eşit değil, eşdeğerdir. Haklar, Allah’ın kendine sunduğu imkanlar bağlamında elbette ki eşittir, Allah’ın katında değeri aynıdır ama hakları ve sorumluluklarını tartışabiliriz. Kadın haklarının peşinde koşmaya çabaladığımız bazı yanlış adımlar kadar sorumluluklar takip edilemedi. Hak arayışı, beraberinde sorumluluk getirir. Biz hep hak odaklı arayışın peşine düştüğümüz için sorumluluklarımızı ihmal ve ihlal etmeye başladık. İslam’ın çizdiği pencerede bu sorumluluklarla beraber bir adalet anlayışı geliştirmeliyiz. Kadın ve erkek arasındaki eşitliği değil, kadın ve erkek arasındaki adaleti tesis edebilmeliyiz. Modern dünya, ‘Biyolojik kadın olmanın önemi yok, kendini ne hissediyorsun sen?’ diyor. Fetva hattındaki arkadaşlarımın çoğuna sorarım, ‘En fazla hangi konuda soru geliyor’ diye. Cinsiyetsizlik ile ilgili soru geliyor. ‘Kadın mı üstündür, kadın hakları mı vardır’ diye tartışırken, Batı aileyi tamamen yok edecek kimliksiz bir nesil oluşturmanın peşinde. Kadın geçim ekonomisinde evdeki yemeği üretir, temizliği üretir, çocukları büyütür. Kadına bütün sorumlulukları veririz ama deriz ki, ‘çalışmayan kadın’. Çalışan kadın, evdeki işleri yaptırmak için bir kadın tutuyor. Demek ki evde çalışan birisi var. O nedenle ‘çalışan kadın’ ve ‘istihdam kadın’ diye bahsedersem evdeki kadınları da kastederim. Görünmeyen, kabul edilmeyen, aşağılanan bir istihdamdır ev kadını. Kadın çalışmalı, okumalı ama yeri, sınırları, mahremiyeti, ölçüsü, edebi, ahlakı kuşanmalı.” Aile olmanın birbirine muhtaçlık anlamın geldiğini vurgulayan Akbulut, “Ben eşime muhtaçlığımı iliklerime kadar hissetmeliyim. Eşim da bana muhtaçlığını hissetmeli ki bu ev, aile olsun. Benim ona ihtiyacım yoksa niye aileyim ben? Ayakları üzerinde durabilmeyi değil, muhtaçlık felsefesi yerleştirmeliyiz ailelerimize.” diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.