Akdağmadeni’nde çocuklara gözleri gibi bakıyorlar

Akdağmadeni’nde çocuklara gözleri gibi bakıyorlar

Akdağmadeni Belediyesi tarafından  projelendirerek hayata geçirilen ortaklaşa yürütülen proje ile Akdağmadeni'nde tüm öğrenciler göz sağlığı taramasından geçerek saptanamayan görme kusurlarının tanısı konup tedavisi yapılıyor.

A+A-

Akdağmadeni Belediyesi tarafından  projelendirerek hayata geçirilen , Akdağmadeni Kaymakamlığı ,Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu, Akdağmadeni Devlet Hastanesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen proje ile Akdağmadeni'nde tüm öğrenciler göz sağlığı taramasından geçerek saptanamayan görme kusurlarının tanısı konup tedavisi yapılıyor.

whatsapp-image-2023-03-23-at-12-53-18.jpeg

YAKLAŞIK 2 BİN ÖĞRENCİ KONTROL EDİLECEK

Çocuklardaki göz sağlığı sorunlarının erken teşhisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm.Dr.Nezih Yalçın, ''Çocuklarımızda  görme kusuraları ağrıyla veya başka bir şekilde kendini sık belli etmediği için gözden kaçabilir ve ilerleyen yaşlarda görme bozuklular oluşturabilir.Bu anlamda önleyici bir sağlık hizmeti olarak  ilçemizde yaklaşık 2 bin çocuğumuzu Akdağmadeni Kaymakamlığı, Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu ve Akdağmadeni Devlet Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde detaylı göz taramalarını ve muayenelerini yapıyoruz. Akdağmadeni Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Mehmet Canleblebici Hocamız büyük bir özveri ve gayretle çocuklarımızı tek tek en detaylı şekilde inceleyerek göz muayenelerini tamamlıyor. Bu süreçte çocuklarımızdaki kırma kusurları, göz kayması, göz tembelliği ve diğer görme bozuklukları varsa saptanıp erken teşhis yapılmış oluyor. Çok verimli ve bizler için önemli bir proje oldu. İnşallah çocuklarımızın muayeneleri tamamlandıktan sonra varsa göz bozuklukları tedavilerine erken yaşta başlanarak ilerleyen yaşlardaki olumsuzlukların önüne geçmiş olacağız.''dedi.

whatsapp-image-2023-03-23-at-12-53-19.jpeg

Projenin gerçekleşmesi ve öğrencilerin ayrıntılı şekilde göz muayenelerinin yapılmasında büyük emeği olan Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Mehmet Canleblebici, yapılan muayeneler sonucunda çocuklarda görme bozukluğu tespit edildiği andan itibaren tedavilerine başlandığını belirtti.

 

Canleblebici, ''İlçemizde paydaş kurumlarımız ile birikte ilkokul çocuklarımıza göz taraması programı başlattık. Bu programımız neticesinde çocukların görmeleri, detaylı refraksiyon muayeneleri ve göz arkası muayeneleri yapılmaktadır. Yapılan muayeneler sonucunda görme kaybı veya kusuru tespit ettiğimiz öğrencilerin hızlı bir şekilde tedavisine başlamaktayız.  Kendi hastanemizde tedavi edemeyeceğimiz durumdaki çocuklarımızı da ilgili büyük hastanelere yönlendirmekteyiz.'' dedi.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURDUK

Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Suzan Tek Ayaz'' Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için kurumlarımızla birlikte çok önemli bir adım attık. İlk aşamada çocuklarımızın göz muayenelerine başlayarak sonrasında diğer sağlık taramalarını yapmayı hedefliyoruz. Bu süreçte Belediye Başkanımız ve İlçe Kaymakamımızın desteği çok önemliydi. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gayretleri ve Göz Hastalıkları Uzmanı Mehmet hocamızın gönüllü olması bu projeyi tüm kurumlarımızla gerçekleştirmemizi sağladı.’’ dedi.

Akdağmadeni Belediyesi tarafından oluşturulan takvimle her hafta farklı okullardan öğrenciler hastaneye servislerle getirilmekte tüm işlemleri yapıldıktan sonra tekrardan öğretmenleriyle birlikte okullarına bırakılıyor.

Sağlıklı Kentler Birliğine Yozgat bölgesinde üye olan tek kurum olan Akdağmadeni Belediyesi vatandaşlara  söz verdiği gibi sağlık alanında da halka faydasına projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.