Ak Parti Yozgat Milletvekili Bozdağ: Bozok Üniversitesi ‘Bacasız Fabrika’dır

Ak Parti Yozgat Milletvekili Bozdağ: Bozok Üniversitesi ‘Bacasız Fabrika’dır

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından Yozgat Bozok Üniversitesi eğitimi hakkında bilgilendirme yaptı. Bozdağ Yozgat Bozok Üniversitesi için “Bacasız fabrika” ifadesini kullandı.

A+A-

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından Yozgat Bozok Üniversitesi eğitimi hakkında bilgilendirme yaptı. Bozdağ Yozgat Bozok Üniversitesi için “Bacasız fabrika” ifadesini kullandı.

Bozdağ, Ak Parti iktidarları olarak Bozok Üniversitesi ile Yozgat’ı büyük bir ekonomik kaynağa ve güce kavuşturduklarını belirterek, ”2021 senesinde Bozok Üniversitesi üzerinden Yozgat’a tam 259.239.000 (iki yük elli dokuz milyon iki yüz otuz dokuz bin) TL para aktardık. Çalışanların maaşı, yatırımlar ile öğrencilerin iaşe ve ibate giderleri ve diğer cari giderlerin tamamı Yozgat ekonomisine katkıdır. Bozok Üniversitesi, Yozgat’ın kalkınmasının ve gelişmesinin yeni ve en büyük lokomotifidir. Bozok Üniversitesi ile üniversite sanayi işbirliğini daha da güçlendirdik. Üniversite-sanayii işbirliği, her anlamda ve her alanda Yozgat’ın gücüne güç katacaktır. Üniversitesi ile Yozgat, araştırma ve geliştirme çalışmaları ile yenilikçi çalışmaların da merkezi hâline gelecektir. Ak Parti iktidarları olarak müstakil Bozok Üniversitesi’ni kurarak Yozgat’a yeni ve büyük bir istihdam alanı açtık. Bozok Üniversitesi; artık Yozgat için yeni ve büyük bir istihdam kapısıdır. Bozok Üniversitesi, Yozgat için sürekli yeni istihdam imkânları sunacaktır, Yozgat için adeta bacasız fabrikalardır.

Toplam çalışan üzerinden bir hesaplama yapsak Bozok Üniversitesi sizce kaç fabrikaya bedeldir? Gelin birlikte hesaplayalım. 1 Ocak 2021 itibariyle Bozok Üniversitesi ve yükseköğrenim öğrenci yurtlarında çalışanların toplam sayısı, 2 bin 314’tür. Bu rakam üzerinden hesaplarsak (hesaplamada küsuratlar, en yakın rakama tamamlanmıştır) Bozok Üniversitesi; 20’şer kişinin çalıştığı 116 fabrika, 30’ar kişinin çalıştığı 77 fabrika, 40’ar kişinin çalıştığı 58 fabrika, 50’şer kişinin çalıştığı 46 fabrika, 60’ar kişinin çalıştığı 39 fabrika, 70’er kişinin çalıştığı 33 fabrika, 80’er kişinin çalıştığı 29 fabrika, 90’ar kişinin çalıştığı 26 fabrika ve 100’er kişinin çalıştığı 23 fabrikaya tekabül eder.

Ak Parti iktidarları olarak; müstakil üniversite kurarak Yozgat’ta ki yükseköğretimi kurumsallaştırdık ve Bozok Üniversitesi adıyla tüzelkişiliğe, hak ehliyetine, dava ehliyetine, bağımsız iradeye, müstakil yönetime, özel bütçeye, kendine ait kadrolara kavuşturduk.

Bir ilde müstakil üniversite olması ile başka bir üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu sahibi olmak ayrı ayrı şeylerdir.  Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı, kimse Yozgat’a tıp fakültesi veya hukuk fakültesi kuramazdı ve dört (4) olan fakülte sayısını on dörde (14’de) çıkaramazdı. Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı üniversitenin tüzel kişiliği,  özel bütçesi ve kendi kadroları olmazdı, kimse de bunları sağlayamazdı.

Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı 2006’da 1 olan Prof. Dr. sayısı 67’ye, 112 olan akademisyen sayısı 949’a,  48 olan diğer çalışan sayısı bin 103’e, toplam 160 olan çalışan sayısı da 2.059’a çıkmazdı, kimse de çıkaramazdı. Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı yükseköğrenim öğrenci yurtlarındaki 8 olan çalışan sayısı 256’ya çıkmazdı, kimsede çıkaramazdı. Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı öğrenci sayısı 20.439’a çıkmazdı, kimse de çıkaramazdı. Yozgat’ın müstakil üniversitesi olmasaydı bunca fakülte binası, 9 yükseköğrenim öğrenci yurdu olmazdı, kimse de bunları yapamazdı. Yozgat’a müstakil üniversite kurulmasaydı bugün neyimiz olurdu, neyimiz olmazdı, sorularını vicdan terazimizde tartıp, insaf ve hakkaniyetle cevaplamalıyız. Müstakil üniversitenin Yozgat’a neler kazandırdığını 2006 verileri ile 2021 verilerini mukayese ettiğimizde daha iyi ve daha doğru anlarız. Bozok üniversitesi, Ak Parti iktidarlarının Yozgat’ımıza kazandırdığı en büyük ve en muhteşem eserdir. Yozgat’a ve Türkiye’ye katkı vermeye ve kazandırmaya devam edecektir. İnanıyorum ki Bozok Üniversitesi, akademik başarılarıyla göğsümüzü kabartan ve biz Yozgatlıları gururlandıran nice başarılara imza atacaktır.  Yozgat her şeyin en iyisine layıktır. Her şey Yozgat için.” dedi.