Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ: İHL’ler Türkiye’nin çimentosudur

Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ: İHL’ler Türkiye’nin çimentosudur

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, ‘İmam hatip liselerinin Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin çimentosu olduğunu söyledi.

A+A-

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, ‘İmam hatip liselerinin Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin çimentosu olduğunu söyledi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı hemşerimiz Bekir Bozdağ, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (KİHMED) 16. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.
Bozdağ, burada yaptığı konuşmada İmam Hatip Liselerinin önemine değindi.

İmam hatip liselerinin, artık hedefte olan okullar olduğunun belirten Bozdağ, “Üzerinde çalışılan imam hatip lisesi mezunlarının sahip olduğu imam hatip ruhunu paramparça etmek isteyen ve onların arasına tefrika sokmak isteyen grupların ve güruhların çoğaldığını görüyoruz. Zaman zaman ortaya çıkan fotoğraflarda, görüntülerde bunu çok net müşahede ediyoruz. Onun için imam hatip liseleri mezunları derneklerinin, vakıflarının ve bu konuda çalışan herkesin bu yeni gerçeği görmesi ve buna göre bir tedbir alıp, çalışma yürütmesinde fayda var” dedi.

bekir4.jpg

KADIN ÖĞRENCİLER ARASINDA BAŞI AÇIK, BAŞI KAPALI AYRIMI VAR MI?

“Şimdi bugün, yükseköğretimde kadın öğrenciler arasında başı açık, başı kapalı ayrımı var mı?” diye konuşmasını sürdüren Bozdağ, “Ortaöğretimde, ayrım ya da haksızlık var mı? Kıyamet mi koptu? Kötü bir şey mi oldu? Kötülük hakikatte değil, bizim aklımızda ve belki kalbimizde. Bizim zihniyetimizden kaynaklanan bir yanlış. Bizden kastım; o günkü Türkiye’yi yönetenleri kastediyorum.‘Bugün başörtülü vekil, subay, asker, polis, doktor var mı, hepsi var elhamdülillah.””Bu konuyla ilgili de çok önemli adımlar attık. Merve hanımın (Kavakçı) yaşadıkları daha dün gibi hepimizin hafızasında. Meclisi dar ettiler. Ülkenin başbakanı, ‘Bu kadına haddini bildirecek kimse yok mu? Burası devlete meydan okunacak bir yer değildir’ diyerek adeta tüm başörtülü kadınlara hakareti meclisin de içinde sergiledi. Peki bugün başörtülü vekil, subay, asker, polis, doktor var mı? Hepsi var elhamdülillah. O gün meclise sığdırılamayan Merve Kavakçı hanımefendi bugün Türkiye’nin şerefli büyükelçilerinden biri olarak ülkesine hizmet ediyor mu? Dün başka, bugün başka. 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlayalım. Bütün Türkiye ayağa kalktı; ‘imam hatipli biri cumhurbaşkanı olamaz, eşinin başı örtülüyse cumhurbaşkanı olamaz, namaz kılıyorsa cumhurbaşkanı olamaz’ denildi. Bırakın onu neredeyse ‘sülalesinde sakallı, takkeli biri varsa o da CHP’li bile olsa cumhurbaşkanı olamaz’ gibi saçma bir zihniyeti Türkiye’de yüksek bir sesle konuştular. Türkiye, oradan buraya geliyor ve biz bunları hep aşa aşa bugünlere geldik. Türkiye’nin demokratikleşmesini, hukuk devleti vasfını tahkim ede ede geldik. ‘Kadınlar arasında istihdam eşitliğini AK Parti sağlamıştır”diye konuştu.

CHP HEP BUNU KONUŞTU ÜZERİNE BİR TANE BİLE BİRŞEY KOYMADI

Kadınlara, Atatürk tarafından çok büyük bir reformla oy verme hakkı verildiğini söyleyen Bozdağ, CHP’nin hep bunu konuştuğunu ama üzerine bir tane bile bir şey koymadığını ifade etti. Bozdağ, “Kadınlar arasında istihdam eşitliğini AK Parti sağlamıştır. Kadınlar arasında siyaset yapma hakkının eşitliğini AK Parti sağlamıştır. Kadınlar arasında eğitim hakkının anayasaya uygun eşit bir hak olarak kullanılmasını AK Parti sağlamıştır. Kadınlarla erkekler arasındaki uçurumları AK Parti iktidarı kaldırmıştır. Atatürk tarafından çok büyük bir reformla oy verme hakkı verildi. CHP hep bunu konuştu ama üzerine bir tane bile bir şey koymadı. Atatürk’ün izinden gitmediler. Atatürk’ün izinden biz gittik. Kadınların gasp edilmiş haklarını, seçme ve seçilme hakkının devamı olan seçilme hakkını tam anlamıyla biz hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

‘İmam hatip liselerinin Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin çimentosu olduğunu vurgulayan Bozdağ, “İmam hatip liseleri, Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin çimentolarındandır. Dinimizin doğru öğretilmesinin, öğrenilmesinin, anlatılmasının en sağlıklı işlediği ve işletildiği yerlerdir. O yüzden de dinimizin doğru öğretilmesinden, öğrenilmesinden, anlaşılmasından rahatsız olan çevreler, elbette ki bu güzide kurumlara ayrıca olumsuz yaklaşabilirler. Bir yandan muhafazakar gözüküp bir yandan kurumlarımıza farklı bakabilirler. Ama bizim, geleceğimizi daha iyi noktaya taşımak için elbette evlatlarımıza sahip çıkmamız lazım. Sadece imam hatip mezunlarımıza değil, bütün eğitim kurumlarımıza. İmam hatip liselerimiz, imam yetiştiren okullar değil, müspet ilimler yanında manevi ilimleri de öğreten gençler yetiştiriyor. Onlar o öğrendikleriyle, donanımlarıyla güçlü şekilde geleceğe devam ediyorlar. İmam hatip lisesi mezunları, diğer liselerimizin mezunlarıyla birdir, kardeştir ve aynı yolun yolcularıdır. Ayrı ve farklı olduğu anlayışını da birlikte yıkmalıyız. Hepimiz aynı milletin evlatlarıyız, aynı devletin vatandaşlarıyız. Bu çizgiyi de hepimizin iyi koruması, kollaması gerekiyor.”ifadelerini kullandı. 

Yeniufuk