Ak Parti Yozgat Milletvekili Başer'den algı operasyonuna sert tepki

Ak Parti Yozgat Milletvekili Başer'den algı operasyonuna sert tepki

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, son günlerde Yozgat ve ülke kamuoyunu meşgul eden “Şehir Hastaneleri satıldı” yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

A+A-

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, son günlerde Yozgat ve ülke kamuoyunu meşgul eden “Şehir Hastaneleri satıldı” yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, aralarında Yozgat’ın da bulunduğu hastanelerin sadece işletme hakkının bir kısmının devredildiğini söyledi.

Milletvekili Başer, Yozgat, Adana, Bursa, Elazığ, İstanbul Başakşehir şehir hastanelerinin Rönesans Holding tarafından ISS firmasına “işletme hakkının devri” ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayalim” dediği şehir hastanelerinin Cumhuriyetin en büyük projelerinden biri olduğunu vurgulayan Başer, yapım modeli itibariyle dünyada örneği bulunmayan şehir hastanelerinin Türkiye’nin en büyük kazanımlarından biri olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin her alandaki gelişimine sekte vurmaya çalışan muhalefetin, “Şehir Hastanelerinin satıldığı yönünde” bir algı oluşturmaya çalıştığını söyleyen Başer, satışa konu işlemlerin varlık satışını kapsamadığı, hizmet birimlerinin bir kısmından ibaret olduğunu ifade etti.

Pandemi sürecinde büyük hizmetler gören, Türk sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturan Şehir hastanelerinin, Yap, İşlet, Devret (YİD) modeliyle yapıldığını hatırlatan Milletvekili Başer, şehir hastanelerinin hizmet biriminin kısmen satıldığını kaydetti.

HASTA BİLGİLERİ GÜVENDE

İki şirket arasındaki satış sözleşmesinin Rekabet Kurumu onayından geçtikten sonra kesinleştiğini vurgulayan Başer, vatandaşları endişeye sevk edecek bir durumun olmadığına dikkati çekti.

Satışa konu işlemlerin hasta verileri birimiyle ilgisinin bulunmadığının altını çizen Başer, hasta kayıt ve sağlık bilgilerinin bulunduğu data verilerinin güvende olduğunu, alıcı şirketle paylaşılmasının da mümkün olmadığını ifade etti.

Başer, iki şirket arasındaki satışa konu işlemlerin, Otopark, Güvenlik, Hyrrt, Temizlik, İlaçlama, Atık, Çamaşır, Yer Bahçe, Mefruşat, Sterilizasyon, Hibys ve yemek hizmetlerini kapsadığını, Hastanenin Bina bakım onarım, olağanüstü bakım onarım, ortak hizmetler, görüntüleme, laboratuar ve biyomedikal hizmetlerinin Rönesans firması tarafından işletilmeye devam edeceğini belirtti.

YABANCI SERMAYE TÜRKİYE’YE GÜVEN DUYUYOR

Yapılan anlaşmanın iki şirket arasında rutin bir işlem olduğunu kaydeden Başer, muhalefetin ve azılı Türkiye düşmanlarının hezeyanlarına rağmen Türk ekonomisin 2021 ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme başarısı gösterdiğini ve bu haliyle yabancı sermayenin ilgi odağı haline geldiğini kaydetti.

TÜRKİYE GÜVENLİ BİR LİMAN

Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye’nin dünyada güvenli liman olarak görüldüğünü vurgulayan Milletvekili Başer, bu nedenle yabancı sermayenin gelişinin artarak devam edeceğini, uluslararası ölçekli bu satışın da Türkiye’ye güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.