Soner Tumgan

Soner Tumgan

Ak Parti Yozgat Aday Adaylarının Verdiği Fotoğraf

A+A-

Ak Parti Yozgat 28. Dönem Milletvekilliği aday adaylığı sürecinde enteresan görüntüler ortaya çıktı.

Adaylık süreci başladığı ilk günlerde basın açıklamalarında İl Başkanı yoktu. Muhtemelen il dışında bir toplantısı vardır diye düşünüyorum. Açıklama randevusu verilirken bu ayrıntı gözden kaçırılmaması gerekiyordu. Sonraki günlerde bizzat kendisi yer aldı. Açıklamalar da beklediğimiz sıralı 3’lü göz ardı edildi. Bir tek kadın kolları başkanı Evra Keser Yurt nerdeyse tüm adayların yanında durmaya çalıştı.

Bazı adaylar sessiz sedasız başvuru yaparken bazı adaylar miting gibi adaylık başvurusunda bulundu.

Nurallah Nurdoğan kalabalık ve heyecanlı bir toplulukla başvurusunu yaptı.

Hitabet gücü yüksek hem Türkiye hem Yozgat konularına hakim olduğunu resmini ortaya koydu. En dikkat çekici mesajı ise “teşkilatları dinleyin” ifadesi oldu. İl yönetimi ve bazı ilçe başkanları Nurullah hocalarına büyük destek oldu.  Adem Darımla da benzer bir kalabalıkla hareket etti. Bir diğer dikkat çeken başvuru da Yusuf İbiş’den geldi. Gençlik kolları MKYK üyesi Yozgat’ta gençlik kolları teşkilatlarının açık desteğini almış gözüküyor. Mihmandarlığını ise Zeki Bozkurt üstlenmiş gibi…

En iddialı adaylardan İskender Minar, Fatih Arslan, Çelebi Dursun gibi isimler daha farklı bir yol izlediler. Daha mütevazi lakin teşkilat bazlı çalışmalara hız verdiler.

Kadın adaylardan ön plana çıkan isimler ise Nurdan Taşarsu, Nuriye Özel ve Mehtap Bekdemir oldu. Nuriye Hanım bu işin gediklisi, Mehtap Hanım belki Yozgat’ın ilk kadın il başkanı olacakken bizzat Erdoğan tarafında Cumhurbaşkanlığı ekibine dahil edilmiş, Nurdan hanım ise teşkilatların çok sevdiği bir isim.

Göze çarpan isimleri benim izlenimlerime göre bu şekilde. Yozgat’ı tanımayan, teşkilatların tanımadığı bazı isimlerin bu yarışta çok geride olduklarını söylemem gerek.

Elbette birinci aşama teşkilatları verdiği oylarla ilk 10 isim arasında yer almak olacak.

Bu değerlendirme kriterleri arasında ancak yüzde 5’e tekâmül ediyor.

Tüm bunlardan sıyrılmış adaylarda var.

Bekir Bozdağ…

Av. Yusuf Başer…

Abdulkadir Akgül…

Ertuğrul Soysal…

Bakıldığında bu isimlere yer verildiğinde adaylık başvurusu sadece AFAD’a bağışa dönecektir.

Bu yukarda saydığım isimlerin en az ikisinin listede kendisine yer bulması ile sonuçlanırsa kritik 3’üncü sıra ve mucize 4’üncü sıradan başka geriye bir şey kalmayacak.

Tüm bu fotoğraflara baktığımızda Ak Partiyi bekleyen başka tehlikeli bir durum var.

Buda adaylık sürecinde ortada tarafsız bir şekilde olması gereken ya da en azından renk vermemesi gereken teşkilatlar büyük bir acemilik göstererek taraflarını belli etmişler.

Siyaset karda yürüyüp izini belli etmemekse şu anda kimin kimi desteklediği hangi tarafta olduğu fotoğraflardan oldukça kolay bir şekilde okuna biliniyor.

Aday belli olduğunda listede yer bulan ve bulamayanlar yaşadıkları bu süreçte mutlaka kırmızı bir ajandaları oluyor. Bu hayal kırıklıkları bir ve beraber hareket etmesi gereken teşkilatların seçim öncesi motivasyonlarını düşürebiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar