Soner Tumgan

Soner Tumgan

Ak Parti Aday Adaylarını Tanıyalım

A+A-

Yaklaşan belediye seçimleri için Ak Parti diğer partilere göre biraz daha erken davranıyor.

Erken kalkan yol alır.

Aday adaylık başvuruları yapılmış, aday adayları arasında temayül oylaması bitmiş.

Geriye kamuoyu yoklamaları, STK değerlendirmeleri ve şehrin akil insanlarının fikirleri alınacak.

Tüm bunlar yapılırken de mevcut başkanın performansı değerlendirilip yola kiminle devam edileceği kararı verilecek.

Bir önceki dönemde   8+2 olan adaylık yarışı bu dönemde yarı yarıya azaldı.

İktidar partisinin adaylık noktasındaki kan kaybetmesi, adaylık belirlenmesinde ki giderek kalıplaşan karar mercilerinin kendi kriterleri noktasında ısrar etmesidir.

Sayı her ne kadar az da olsa ve aday kim olursa olsa Yozgat belediyesi makam koltuğunun en şanslı adayı Ak Parti’nin adayıdır.

Sayı azlığı sizi şaşırtmasın.

Zira beklediğimiz bazı adaylar son anda karar değiştirip başvuruda bulunmadı.

Bunun en başında Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Serdar Açıkgöz oldu.

Tüm adaylar arasında kâğıt üzerinde en favori adayların başında geliyordu.

Belediye başkanı arıyorsanız yıllardır süre gelen belediyecilik tecrübesi, teşkilatların sevdiği saydığı genç ve tecrübeli, Yozgat’ın şuandaki en gözde bürokratlarından birisi olan Sayın Açıkgöz’ü “can yeleği” misali devreye sokarsanız istediğiniz neticeyi alırdınız.

Yozgat’a hizmet etmek için yüksek bir motivasyona sahip Serdar bey bir takım etik değerlerin ağırlığı karakteri yüksek insanlarda kendi kendini engellemekte.

Neyse konumuz bu değil…

Ak Partinin aday adayları her biri birbirinden kıymetli adaylar.

Hasan Arun eğitim camiasının sevilen isimlerinden. Okul müdürlüğü sürecinde önemli işler yapmış kısa bir sürede yönettiği okulu Yozgat’ın en gözde okullarından birisi yapmış, sonunda Milli Eğitim müdür yardımcısı olarak taltif edilmiş.

Sağ olsun beni basın bilgilendirme toplantısına davet etti.

İzlenimlerim; dersine iyi çalışmış, hazırlıklarını tamamlamış, önce Ak Partinin, sonra da halkın kararını bekliyor. Sonuç ne olursa olsun bu adaylık yarışının şimdiden kazananı Sayın Arun’dur.

Diş Hekimi Barış Hoca ile de TSO seçimlerinde Taylan Alakoç’un ofisine komşu olması münasebetiyle Suat Tinel ’in tanıştırdığı bir isim.

Oldukça sempatik, güler yüzlü bir kişi. Tamda şu “gönül belediyeciliği” dedikleri şeyin vücutta zuhur olmuş hali. Önemli bir STK’nın  da başkanı. Genç, azimli, inançlı bir isim.

Bir diğer aday da Sayın Ahmet Koçak…

Benim kendisiyle hiç sohbetim olmadı. Maalesef tanımıyorum. Yozgat halkının da kendisini tanıdığını düşünmüyorum. Kendi bölgesinde başarılı işlere imza atan Sayın Koçak sürpriz bir aday olarak görmek lazım.

Av. Hasan Kandemir teşkilatta önemli görevler üstlenmiş bir isim. Kendisiyle “ Diyarbakır annelerine destek ziyareti” çalışması sırasında tanıştım. İnanılmaz iyi bir insandır. Bakmayın öğle soğukkanlı  durduğuna, oldukça sıcak kanlı, hayır hasenat işlerinin gizli kahramanıdır.

Kendisi aynı zamanda son yapılan milletvekilliği seçimlerinde Yozgat milletvekili olarak listede yer bulmuş, son anda kendi isminin yerine başka bir isim yazılmış ama o bu durum karşısında küsmemiş Ak parti cephesindeki mevziisini terk etmemiştir.

Vekil olarak kabul görmüş bir ismi elbette belediye başkanlığı içinde düşünebilirsiniz…

Son dakika  başvurunu yapan Hasan Bey muhtemelen bir büyüğünün isteğini geri çevirmemiş gözüküyor.

Taner Yıldız’ı ise sona sakladım. Çocukluk arkadaşımın biraz bende yeri farklı olsun.

O ki girdiği hiçbir yarışta geri kalmamıştır. Tıpkı küçükken damdan atlama yarışmasında koluna kırma pahasına birinci olması gibi.

Bir kere kimsenin o dönemde yeni kurulmuş ve üzerinde büyük baskılar olan bir partinin Kurucu Gençlik Kolları başkanı olmaya cesaret edemezken o kendisi bu davanın Yozgat’taki ilk neferi olmuştur. Bunu en genç yaşlarında yaptı.

Şimdi olgunluk çağında en hazır haliyle aday oldu.

Onun neler başarabileceğini bir bilseniz bu adaylık yarışına son verirdiniz.

Liderlik vasfı yüksek, siyasi tecrübeye sahip, devlet tecrübesi olan, geniş kitleleri peşinden sürüklemeye muteber vizyon sahibi bir insandır.

Önceki ve Sonraki Yazılar