Aile ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli: Oldukça büyük etkiye sahip oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli: Oldukça büyük etkiye sahip oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Neşeli, kız çocuklarının, eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları, gelecekte nitelikli görevlerde bulunmaları, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesine yönelik çalışmalar anlattı.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, kız çocuklarının, eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları, gelecekte nitelikli görevlerde bulunmaları, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerine değindi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, kız çocuklarının eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kız çocuklarının, eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları, gelecekte nitelikli görevlerde bulunmaları, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerine değindi.

Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla, 2012'den itibaren, Dünya Kız Çocukları Günü’nün kutlandığını dile getiren Neşeli, kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması, erken yaşta evliliklerinin önüne geçilmesi, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda başarılı olabilmesi için birçok çalışma yürüttüklerini ifade etti.Kız çocuklarının iyi eğitim almaları için çalışmalar yürütüldüğünü belirten İl Müdürü Neşeli, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklenen çocukları, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için proje uygulandığını hatırlattı.
Yoksul ailelerin, sadece ekonomik yetersizlikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek amacıyla yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) uygulamasının kapsamının "Okul Destek Projesi" ile genişletildiğini hatırlatan İl Müdürü Neşeli, proje ile yüzlerce kız çocuğuna ulaşıldı.

Proje kapsamında, 6, 7 ve 8. sınıf aralığında okuya, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisindeki kız çocuklarının sosyal, kültürel, sportif ve akademik faaliyetlere katılımlarının sağlandığını aktaran İl Müdürü Neşeli, “Çalışmalar, özellikle çocuklu hanelerde, çocukların eğitim ve sağlığına yönelik yardımlara öncelik verilerek sürdürülüyor. Sosyal yardım programları, kız çocuklarının eğitim süreçlerine katkı sağlayacak şekilde tasarlanıyor.

Eğitim yardımları kapsamında yürütülen yardım programları içerisinde, eğitim materyali yardımları, öğle yemeği yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY), ücretsiz ders kitabı, öğrenci taşıma barınma ve iaşe yardımı, engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması ve yurt yapımı projeleri bulunuyor.

Şartlı Eğitim Yardımlarının çocukların okula devam düzeylerinin artmasında, okul devamsızlıklarının azalmasında ve özellikle kız öğrencilerin liseye devam etmesinde oldukça büyük etkiye sahip oldu” dedi.
Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile vatandaşların ihtiyaçlarının yerinde tespit edilerek, ilgili kamu kurumlarınca giderilmesini ve böylece vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesinin hedeflendiğini dile getiren İl Müdürü Neşeli, ASDEP kapsamında bugüne kadar 15 bin 172 hane ziyaret edildiğini ve 9 bin 972 kişi ile görüşme sağlandığını sözlerine ekledi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.