Afetlere karşı Yozgat'ta hazırlıklar sürüyor

Afetlere karşı Yozgat'ta hazırlıklar sürüyor

Saraykent Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Afete Hazırlık Eğitimi semineri düzenlendi.

A+A-

Saraykent Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Afete Hazırlık Eğitimi semineri düzenlendi.

Saraykent Şehit Beytullah Yeşilay İmama Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda düzenlenen eğitime İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Doğan, Şube müdürleri,  öğretmenler ve idareciler katıldı.

Yozgat’ta yapılan eğitici seminerine katılan Halk Eğitim Müdürü Adem Şahin tarafından verilen eğitimde afet öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı.

saraykent-1.jpg

Şahin bu tür seminerlerin önemine değinerek, ” Afetler, insanların korkulu rüyası gibidir. Ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez ve insanların afetlere nerede, nasıl yakalanacağı belli değildir. Bu durum, afet eğitiminin önemini gözler önüne sermektedir. Son günlerde yaşanan depremler sebebiyle de afet bilinci kazanmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Temel afet eğitimi, deprem başta olmak üzere sıkça rastlanan afetlere yönelik temel eğitimleri içeren programlardır. Afetlerin öncesinde, afetler sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda toplumu bilinçlendirme faaliyetleridir. Bu eğitim, topluma afet bilinci kazandırılmasını hedeflemektedir. Afet durumunda toplumsal farkındalığa ulaşmak, afet risklerine karşı bilinçlenmek, afet risklerinin ortadan kaldırılması veya azaltılmasını sağlamak gibi hedefler de içermektedir.Afetlerin ilk 72 saati için hazırlıklı olunması, afetlerde doğru davranışların öğrenilmesi ve bunların uygulaması gibi hedefleri de bulunmaktadır. Eğitimlerin; afetlere karşı yapılacak hazırlıklarda toplumsal güç birliği oluşturulması, afet risklerinin toplumsal güç birliği ile azaltılması gibi sağlık, ekonomi ve sosyal açıdan birçok faydası bulunmaktadır.”diye konuştu.

Yeniufuk

Etiketler : ,