AFAD'tan Yozgat dahil 72 ile kritik uyarı!

AFAD'tan Yozgat dahil 72 ile kritik uyarı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye genelinde beklenen şiddetli yağışlar ve fırtına nedeniyle 72 il için meteorolojik uyarıda bulundu.

A+A-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye genelinde beklenen şiddetli yağışlar ve fırtına nedeniyle 72 il için meteorolojik uyarıda bulundu. Yozgat, Adana, İstanbul, Ankara, Antalya gibi birçok il turuncu ve sarı uyarı kategorilerine dahil edildi.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınan son bilgilere dayanarak, 41 il için turuncu, 31 il için sarı uyarı verildiği belirtildi. Bu uyarılar, sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı önlemlerin alınması amacını taşıyor.

Turuncu uyarı verilen iller arasında Adana, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Trabzon gibi önemli şehirler yer alıyor. Bu illerdeki valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı ifade edildi. Ayrıca, turuncu uyarı alan illerde AFAD ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu bildirildi.

Sarı uyarı verilen iller arasında ise Ankara, İzmir, Gaziantep, Malatya gibi şehirler bulunuyor. Bu illerde de vatandaşların dikkatli olması ve gerekli önlemleri almaları istendi. AFAD, olumsuz hava koşullarının sebep olabileceği risklere karşı vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Uyarı verilen şehirlerde meydana gelebilecek olumsuz durumların önüne geçmek için alınması gereken tedbirler konusunda vatandaşlara çağrıda bulunuldu. Halkın, meteorolojik uyarıları dikkate alarak, güvenliğini sağlamak adına gerekli hazırlıkları yapması önem arz ediyor. AFAD ve ilgili kurumlar, olası acil durumlara karşı sürekli olarak koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Turuncu uyarı verilen iller şöyle: "Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak."
Sarı uyarı verilen şehirlerin listesi ise şu şekilde: "Yozgat, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Aksaray."

Etiketler : ,
İlgili Haberler