Adına türküler yakılan çiğdemler Yozgat’ta bu yıl erkenden açtı

Adına türküler yakılan çiğdemler Yozgat’ta bu yıl erkenden açtı

Baharın müjdecisi olarak bilinen çiğdemler Yozgat’ta bu yıl erkenden çiçek açtı. Anadolu’nun bağrında, bozkırın ortasında adına türküler yakılan çiğdemler bozok yaylasında filizlenmeye başladı.

A+A-

Baharın müjdecisi olarak bilinen çiğdemler Yozgat’ta bu yıl erkenden çiçek açtı. Anadolu’nun bağrında, bozkırın ortasında adına türküler yakılmış çiğdemler bozok yaylasında filizlenmeye başladı.

BOZKIR RENKLENİYOR

İç Anadolu’da şubat ve mart ayı içerisinde çıkan sarı çiğdemler bir haftadır hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle bozkırı renklendirdi. Vatandaşlar ellerine aldıkları değnek ve demir çubuklarla çiğdem sökmek için yoğun uğraş veriyor.

BAHARIN MÜJDECİSİ

Son günlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyleyen İbrahim Erdinç Ersin, “Baharın müjdecisi olan çiğdem çiçekleri çıktı. İlkbahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Hem çiğdemlerin fotoğrafını çekiyoruz hem de çiğdem topluyoruz. Yozgat’ta çiğdem çiçeğiyle yapılan pilav meşhurdur. Biz de topladığımız çiğdemlerle pilav yaptıracağız” diye konuştu.