Abdullah Neşeli: Down Sendromu, hastalık değil genetik bir farklılıktır

Abdullah Neşeli: Down Sendromu, hastalık değil genetik bir farklılıktır

Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmaksızın her insanda görülebilen Down Sendromunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmadığını belirterek, genetik bir farklılık olduğunu söyledi

A+A-

Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmaksızın her insanda görülebilen Down Sendromunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmadığını belirterek, genetik bir farklılık olduğunu söyledi.

İl Müdürü Neşeli, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, dolayısıyla yaptığı açıklamada; down sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamını sürdürmeleri için herkese önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Neşeli, şunları kaydetti: Bu kişiler enerjileri, yaşam sevgileri ve eğlenceli taraflarıyla çevresindeki insanlara ve topluma örnek kimselerdir. Diğer bireyler gibi her hakka sahip olan down sendromlu bireyler ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamını sürdürmeleri için bizlere önemli görevler düşmektedir. Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler başta olmak üzere down sendromu hakkında toplumun her kesiminin yapacağı farkındalık çalışmaları, toplumumu bilgilendirici faaliyetler kamusal ve  toplumsal bir görevdir. Bu çalışmalar down sendromlu bireylerin ve ailelerinin hayatlarını daha yaşanabilir bir hale getirecektir. Bu vesileyle 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nün bu konudaki toplumsal bilinci geliştirecek çalışmalara katkı sağlamasını ümit ediyor, tüm down sendromlu kardeşlerimiz ve ailelerine en iyi dileklerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”