8 ili kapsıyor! TEKNOKOP için imzalar atıldı

8 ili kapsıyor! TEKNOKOP için imzalar atıldı

Nevşehir, Niğde, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Aksaray ve Yozgat illerini kapsayan KOP Bölgesi koordinasyonunda 2012 yılında kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) yeni bir birlikteliğe gitti.

A+A-

Nevşehir, Niğde, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Aksaray ve Yozgat illerini kapsayan KOP Bölgesi koordinasyonunda 2012 yılında kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) yeni bir birlikteliğe gitti.

UNİKOP üyesi üniversitelerin Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan KOP Bölgesi Teknoparklar Birliği (TEKNOKOP) için imzalar Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde (NEVÜ) atıldı.

kop-2.jpg

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığını oluşturan illerde faaliyet gösteren Teknoparkları ve Teknoloji Transfer Ofislerinin bir araya gelerek oluştunrduğu KOP Bölgesi Teknoparklar Birliği (TEKNOKOP) protokolü Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde (NEVÜ) imzalandı.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen imza törenine; KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, NEVÜ Rektörü ve ÜNİKOP 2021 Dönem Başkanı Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Aksaray, Kırşehir Ahi Evran, Yozgat Bozok Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Nevşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Nevşehir İl Müdürü Ali Usta, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Genel Sekreteri Bekir Varol ile TEKNOKENT, TEKNOPARK, Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) yöneticileri katıldı.

kop2.jpg

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Bugün burada önemli birliktelik için hep birlikteyiz ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 2011 yılında kurulan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız, kurulduğu günden itibaren başlangıçta 4 ve sonrasında 4 ilin katılımı ile birlikte 8 İl’de faaliyetlerini sürdürmekte. 2012 yılında bölgede bulunan üniversitelerimizin birlikteliğiyle ortaya çıkan ve İdaremizin koordinesiyle bölgedeki üniversitelerimizin çalışmalarını, bölge alanlarına daha fazla etkisinin sağlanması, ekonomik sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlaması, üniversitelerdeki akademik ve AR-GE çalışmalarının ekonomiye kazandırılması ve buradan ekonomik yüksek katma değer çıktıların elde edilmesine katkı sağlayacak fikirlerin sağlanması adına UNİKOP oluşturuldu. Bununla birlikte her dönem bir üniversitemiz ve rektörümüz dönem başkanlığını yürüttü. Gerçekten çok kaliteli ve çok başarılı çalışmalara imza atıldı ve bunların çıktısını gördük ve görmeye de devam ediyoruz. UNİKOP Dönem Başkanımız ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörümüzün bu yılki önerileri çerçevesinde ‘TEKNOKOP’ ismiyle bölgemizdeki TEKNOPARK’ların ve sonradan bazı rektörlerimizin de talepleri doğrultusunda Teknoloji Transfer Ofislerimizin dahil edilmesiyle bir birlikteliğe imza atıldı. Dolasıyla bugün Teknoloji Transfer Ofislerindeki yapılan çalışmalar, teknolojik geliştirme bölgelerindeki inovatif fikirlerin ve akademik çalışmaların sanayicilerle buluşmasıyla artık endüstriyel ekonomiye katkı sağlayacak bir değer haline geçmesiyle birlikte ülkenin ekonomisinin büyümesine de çok büyük katkılarının olduğunu bugüne kadar gördük. Türkiye, son 15-20 yıl içerisinde inanılmaz derece bir büyüme sağladı ve bugün baktığımız zaman, yüksek katma değerlerde üretimler yapan ve kendi kendine yetebilen ülke durumuna geldi. Bölgesinde lider ve dünyada da güçlü bir ülke konuma geldi. Tabi ki bu konuma gelmesinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyon ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte özellikle üniversitelerimizin katkısı hiçbir zaman küçümsenemez” dedi. 

Yeni Ufuk

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.