7,6 büyüklüğündeki depremi 38 saniye boyunca bire bir yaşadılar

7,6 büyüklüğündeki depremi 38 saniye boyunca bire bir yaşadılar

AFAD Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ı içinde 7,6 büyüklüğünde ve 38 saniye olarak gerçekleştirilen deprem anını Yozgat Valisi Ziya Polat, MHP Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef ve protokol üyeleri bire bir yaşadı.

A+A-

AFAD Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ı içinde 7,6  büyüklüğünde ve 38 saniye olarak gerçekleştirilen deprem anını Yozgat Valisi Ziya Polat, MHP Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef ve protokol üyeleri bire bir yaşadı.

AFAD Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ı Yozgat Cumhuriyet Meydanında vatandaşlara yönelik deprem eğitimi verdi.

tatbikat-3-scaled.jpg

Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ını; Yozgat Valisi Ziya Polat, Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Recep Sevgili, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Baro Başkanı Av. Muhsin Ayanoğlu,  Vali Yardımcısı Halil Dalak, Jandarma  Komutanı Albay Halil Başer, İl Özel İdare Sekreteri Nazif Yılmaz,  İl AFAD Müdürü Halil İbrahim İbiş ve diğer protokol üyeleri ziyaret ederek, Simülasyon Eğitim Tır’ı içinde  7,6  büyüklüğünde ve 38 saniye süreyle gerçekçi deprem anını yapay olarak yaşadılar.

Yozgat Valisi Ziya Polat, yaptığı açıklamada; depreme karşı herkesin daha bilinçli olması gerektiğini söyledi.

tatbikat-4-scaled-001.jpg

Vali Polat, ” Rabbim ülkemize dünyamıza afet vermesin. Afet geldiğinde de devlet olarak millet olarak buna hazırlıklı olmamız lazım bildiğiniz gibi içişleri bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun emirleri ve talimatları ile afet eğitimi gerçekleştiriliyor. İlimizde de eğitimler devam ediyor bu yılda afet tatbikat yılı. Biz şahsi olarak da söylüyorum 1999 depremini yaşamış bir ailenin çocuğu olarak söylüyorum nerde bu devlet anlayışında şükürler olsun Allah devletimize milletimize zeval vermesin anlayışına döndük. Her türlü Afet anında devletimizin bütün kurum ve kuruluşlarıyla STK’larıyla afet anında olay yerine ne kadar hızlı ulaştığını hepimiz son yıllarda görüyoruz. Rabbim devletimize zeval vermesin afet eğitimine bütün çocuklarımıza başlamak üzere tüm insanımıza eğitim vermeye devam ediyoruz. Burada afet tatbikatlarımıza başladık. Afet başkanlığımızla tırımız’ı gönderdi burada farkındalık oluşturmak için tırımız bir hafta boyunca Cumhuriyet meydanında deprem anının o zor anlarını yaşatacak  çökmeyi, kapanmayı, anlatılacak ve hep anlatmaya devam edeceğiz. Biz afetlere hazırlıklı olmak zorundayız çünkü bizim bölgemiz ülkemiz afetlerin yaşandığı bölge haliyle depremleri, afetleri, sel afetlerini yaşıyoruz devlet olarak hazır. Geçtiğimiz haftalarda yerel destek ekiplerimizi yiğitler şehri Yozgat’ta 150 kişi yerel destek ekiplerimizi oluşturduk. Gönüllülerden bir ekip oluşturmak için çalışma yapıyoruz Yozgat olarak türkiye cumhuriyeti olarak afetlere hazır olmak için her türlü çabayı sarfedeceğiz.” diye konuştu.

İl Afet Ve Acil Durum Müdürü Halil İbrahim İbiş AFAD Mobil Deprem Simülasyon Tır’ının Yozgat Cumhuriyet Meydanında 18.09.2022 ile 23.09.2022 tarihleri arasında 1 hafta süresince öğrencilere vatandaşlara ve gönüllülere yönelik afetlerdeki doğru davranış şekillerini uygulamalı olarak gösterileceğini söyledi.

İbiş, “Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ının Vatandaşlarımızın deneyim kazanmasına, bireylerin afet anı için doğru refleks oluşturmasına, gerçeğe en yakın deprem tecrübesini sunarak  afet farkındalığı kazandırılmasına katkı verir. Türkiye’nin dört bir yanında afet bilinci eğitim turu gerçekleştirilecek. İllere ve en uzak ilçelere giderek vatandaşlarımızı deprem deneyimi ve uygulamalı eğitimle buluşturacak ”diye konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.