2023 seçimleri öncesi Yozgat'ta kaç siyasi parti teşkilatlandı?

2023 seçimleri öncesi Yozgat'ta kaç siyasi parti teşkilatlandı?

Türkiye genelinde etkin ve aktif olarak 116 parti faaliyet gösterirken, Yozgat’ta 13 siyasi partinin il teşkilatı faaliyet yürütürken, 4 partinin de bazı ilçede teşkilatları faaliyet gerçekleştirdiği öğrenildi.

A+A-

Türkiye genelinde etkin ve aktif olarak 116 parti faaliyet gösteriyor. Yozgat’ta 13 siyasi partinin il teşkilatı faaliyet yürütürken, 4 partinin de bazı ilçede teşkilatları faaliyet gösteriyor.

Yozgat’ta 13 siyasi partinin teşkilatı bulunurken, 4 siyasi partinin bazı ilçelerde teşkilatlandığı öğrenildi.

116 SİYASİ PARTİ AKTİF

İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde faaliyette bulunan aktif siyasi parti sayısının 116 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığının sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “2020 Yılında Bakanlığımız Genel Sekreterliğine, Siyasi Parti Kuruluşu için başvuran 27 siyasi partiye, 2021 yılı içerisinde ise şu ana kadar 13 siyasi partiye ‘alındı' belgesi verildi. Türkiye genelinde faaliyette bulunan aktif siyasi parti sayısı 116” denildi.

YOZGAT 13 SİYASİ PARTİ

Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu, dernek ve sendika iş ve işlemlerinin yanı sıra, Siyasi parti işlemlerinin de uhdelerinde olduğunu belirterek, siyasi partilere dair bilgiler verdi.

İl Müdürü Yurtlu, Türkiye genelinde etkin ve aktif olarak faaliyet gösteren 116 siyasi partiden 13’ünün Yozgat’ta teşkilat kurduğunu söyledi. 4 siyasi partinin ise bazı ilçelerde teşkilatlandığına değinen İl Müdürü Yurtlu, Siyasi partilerin bir ilde teşkilatlanmasının, o ildeki merkez ilçe dahil ilçelerin üçte birinde teşkilat kurmasının gerekli olduğuna dikkat çekti. İl Müdürü Yurtlu, bu çerçevede 116 siyasi partiden, 13 adedinin il teşkilatını kurduğuna dikkat çekti.

İl Müdürü Yurtlu, “Yozgat’ta, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokrat Parti DP; Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), İyi Parti, Demokratik Sol Parti (DSP), Millet Partisi (MP), Yeniden Refah Partisi (YRP), Genç Parti (GP) ve Demokrasi ve Atılım Parti’nin (DEVA) ilk teşkilatı bulunmaktadır” dedi.

İl Müdürü Yurtlu, Vatan Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi,, Anadolu Birliği Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi’nin bazı ilçelerde teşkilatının bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan Gelecek Partisi’nin teşkilatlanma çalışmalarına devam ediyor. TBMM'de grubu bulunan Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) Yozgat'ta teşkilatı bulunmuyor. HDP Yozgat'ta hiç bir siyasi çalışma içerisinde de yer almıyor.

Siyasi partilerin kuruluşları, teşkilatlanmaları, işleyişleri, faaliyetleri ve denetlenmeleri gibi esasların 22 Nisan 1983 tarihinde kabul edilen 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu ile düzenlendiğini kaydeden İl Müdürü Yurtlu, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes yasa ile belirlenen şartları sağladığı sürece önceden izin almaksızın parti kurma hakkına sahiptir. Parti kuruluş işlemleri İçişleri Bakanlığınca gerçekleştirilmekte ve merkezi Ankara olmak mecburiyetindedir. Bildirim ve kongre gibi iş ve işlemler ise İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünce yürütülmekte olup, seçim yapılmadan 7 gün önce ve seçimi ve atanmayı takip eden 15 gün içerisinde ise organları oluşturan isimlerin bilgilerini içeren bildirim, mülki idare amirliğine ulaştırılması yasal zorunluluktur” diye konuştu.

YOZGAT’TA 4 VEKİL

Öte yandan siyasi hareketliliğin yaşandığı Yozgat, 4 milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil ediliyor.

AK Parti’den Bekir Bozdağ, Yusuf Başer, CHP’den Ali Keven ve MHP’den Ethem Sedef’in Yozgat Milletvekili olarak TBMM’de görev alırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ertuğrul Soysal’da Yozgat’ın önemli siyaset adamı olarak dikkat çekiyor.

Siyasi hareketliliğin en yoğun yaşandığı illerin başında bulunan Yozgat’ta yerel yönetimlerde de AK Parti, MHP, CHP ve İyi Partili isimler çalışmalarıyla öne çıkıyor.

Yozgat Hakimiyet