2023 Kurban bağışı nasıl yapılır, Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban bedeli ne kadar?

2023 Kurban bağışı nasıl yapılır, Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban bedeli ne kadar?

Kurban Bayramı heyecanı her geçen gün katlanarak artıyor. Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar Türkiye Diyanet Vakfı’nın vekaletle kurban bedelinin ne kadar olduğunu merak ediyor. yurt içi ve yurt dışı vekaletle kurban bedeli ne kadar?

A+A-

Kurban Bayramı heyecanı her geçen gün katlanarak artıyor. Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar Türkiye Diyanet Vakfı’nın vekaletle kurban bedelinin ne kadar olduğunu, kurban bağışını nasıl yapacağını merak ediyor. İşte TDV’nin 2023 yılı yurt içi ve yurt dışı vekaletle kurban kesim bedelleri..

Kurban Bayramı'nın gelmesine sayılı günler kala vatandaşlar kurban bağış fiyatlarını araştırmaya başladı. Dini yükümlülüğü yerine getirmek adına vekalet yoluyla kurban kestirmek isteyenler için Diyanet'ten bildiri yayımladı. Peki Kurban bağışı ne kadar 2023? İşte Diyanet kurban bağış fiyatları...

Haziran ayında gerçekleşecek olan Kurban Bayramı için 'kurban bağış fiyatları' en fazla aratılan konular arasında yer aldı. İslamiyet'te vekalet yoluyla kurban kesme fırsatı veriliyor. Böylelikle Müslümanlar, uzakta olan muhtaç kimseler için de vekalet yoluyla kurban kestirebiliyor. Bu haberimizde kurbanlarını bağış yoluyla kestirmek isteyen vatandaşlar için 2023 yılının kurban bağış fiyatlarını Diyanet bildirisiyle ele aldık. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2023 kurban bağışı ücretini açıkladı.

TÜRKİYE DİYANET VAKFINA VEKALETLE KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

Türkiye genelinde kurban bağış stantları açtıklarını dile getiren Erbaş, şöyle devam etti:

“Hayırseverlerimiz, ‘tdv.org’ ve ‘bagis.tdv.org’ adreslerinden online bağış ve mobil bağış uygulamasından kurban bağışında bulunabilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da bağışta bulunabilirler. Yurt dışında yaşayan hayırseverlerimiz ise din hizmetleri müşavirlikleri, ataşelikleri, koordinatörlükler ve bu ülkelerdeki cami dernekleri ile din görevlileri vasıtasıyla kurban vekaletlerini vakfımıza emanet edebilirler.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, vatandaşların haftanın 7 günü 08.00-23.00 saatlerinde 0 312 416 90 00 numaralı çağrı merkezinden de kurbanla ilgili bilgi alabileceğini sözlerine ekledi.

2023 VEKALETLE KURBAN BEDELİ NE KADAR?

Prof. Dr. Erbaş, 2023 kurban vekalet ücretini açıkladı. Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2023 kurban bağışı fiyatları yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olduğunu bildirildi.

Kurban vekaletini vermek isteyen bir kimse, "Seni, kurbanımı kesmeye, kestirmeye ve kurbanla ilgili işleri yapmaya ve yaptırmaya vekil tayin ettim" sözleriyle kurban görevini devretmiş olur. Bu durumda vekaleti alan kişinin kurban kesme işlemini gerçekleştirmesine müsaade edilir.

KURBAN VEKALETİ KİMLERE VERİLİR?

Kurban vekaleti yalnızca Müslüman olan kimselere verilir. Kurban kesmeye yetkinliğinin olması ve kurbanını keseceği kişi ya da kişilerin adına niyet etmesi gerekir.