2023 Kadir gecesi ne zaman, Kadir gecesi hangi güne denk geliyor, Kadir Gecesi nedir?

2023 Kadir gecesi ne zaman, Kadir gecesi hangi güne denk geliyor, Kadir Gecesi nedir?

Ramazan ayına girilmesiyle birlikte vatandaşlar Kadir gecesinin ne zaman olduğunu, Kadir gecesinin hangi güne denk geldiğini, Kadir gecesi’nin ne olduğunu merak ediliyor. İşte 2023 yılının dini günler takvimini sizler için derledik..

A+A-

Ramazan ayına girilmesiyle birlikte vatandaşlar Kadir gecesinin ne zaman olduğunu, Kadir gecesinin hangi güne denk geldiğini, Kadir gecesi’nin ne olduğunu merak ediliyor. İşte 2023 yılının dini günler takvimini sizler için derledik..

2023 Kadir gecesi ne zaman, Kadir gecesi hangi güne denk geliyor, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi tarihi, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte yüz binlerce Müslüman vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Peki, 2023 Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor?

2023 Kadir Gecesi tarihi, Ramazan ayına gelmesiyle birlikte vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Hz. Muhammed (s.a.v) vahyedilmeye başlandığı gecedir. Peki, 2023 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

2023 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2023 dini takvimiyle birlikte Kadir Gecesi'nin bu yıl hangi tarihe denk geldiği belli oldu.

Buna göre; 23 Mart'ta başlayan Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi 17 Nisan 2023 Pazartesi günü idrak edilecek.

KADİR GECESİ NEDİR?

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilmiştir.

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.

İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.

2023 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Üç ayların başlangıcı - 23 Ocak Pazartesi

 

Regaip Kandili - 26 Ocak Perşembe

 

Miraç Kandili - 17 Şubat Cuma

 

Berat Kandili – 6 Mart Pazartesi

 

Ramazan Başlangıcı - 23 Mart Perşembe

 

Kadir gecesi - 17 Nisan Pazartesi

 

Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

 

Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

 

Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

 

Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

 

Kurban Bayramı Arifesi- 27 Haziran Salı

 

Kurban Bayramı 1. Gün - 28 Haziran Çarşamba

 

Kurban Bayramı 2.Gün- 29 Haziran Perşembe

 

Kurban Bayramı 3.Gün- 30 Haziran Cuma

 

Kurban Bayramı 4. Gün- 1 Temmuz Cumartesi

 

Hicri Yılbaşı – 19 Temmuz Çarşamba

 

Aşure günü – 28 Temmuz Cuma

 

Mevlid Kandili - 26 Eylül Salı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.