2021 Fitre bedeli belli oldu mu, Diyanet İşleri Başkanlığı fitre bedelini açıkladı mı?

2021 Fitre bedeli belli oldu mu, Diyanet İşleri Başkanlığı fitre bedelini açıkladı mı?

Ramazan ayının habercisi üç aylara girilmesiyle birlikte Müslümanlar Ramazan ayının bir diğer ibadeti olan fakir fukarayı gözetmek için fitrenin ne zaman verileceğini, 2021 yılı fitre bedelinin ne kadar olduğunu merak ediyor.

A+A-

 Ramazan ayının habercisi üç aylara girilmesiyle birlikte Müslümanlar Ramazan ayının bir diğer ibadeti olan fakir fukarayı gözetmek için fitrenin ne zaman verileceğini, 2021 yılı fitre bedelinin ne kadar olduğunu merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılında belirlenecek fitre bedelini ne zaman açıklayacak? İşte Fitre ile ilgili tüm merak edilenler..

Müslümanlar Ramazan Ayı’nda oruç tutmaktan ayrı bir ibadet olarak fakire fukaraya yardım amaçlı fitre vermekle yükümlüdürler. Peki 2021 Ramazan fitresi ne kadar olacak? Fitre miktarı açıklandı mı?

Ramazan ayı 13 Nisan Salı günü başlayacak. 12 Mayıs günü son bulacak. 13 Mayıs ise Ramazan Bayramı’nın 1. günü kutlanacak.

Ramazan ayının en has ibadetlerinden biri de fitredir.

Sadaka-i fıtır yani diğer adıyla fitre Ramazan ayının sonunda  nisab miktarı yani kendi temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar mal varlığından fazla mal varlığına sahip olan her müslümanın vermesi gereken vâcib bir sadakadır.

Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye yarayan fitre, orucun kabûlüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir. 

2021 FİTRE MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor. 

2020 yılında verilecek fitrenin miktarı 27 TL olarak belirlenmişti.

2021 yılında vereceğimiz fitre miktarı ise henüz açıklanmadı.

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

İlgili Haberler