1 Mayıs 2021 itibariyle sezon başladı

1 Mayıs 2021 itibariyle sezon başladı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat’ta 2021 yılı sulama sezonunun 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle başladığı belirtildi.

A+A-

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat’ta 2021 yılı sulama sezonunun 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle başladığı belirtildi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı açıklamada; Yozgat’ta 1 Mayıs tarihinde başlayan 2021 yılı sulama sezonunda toplam 374 Bin 330 Dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Yozgat ilimizde toplam 374 bin 330 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 335 milyon 400 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yıldız, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak başta tarım olmak üzere içme, kullanma ve sanayi sektöründeki su taleplerinde büyük artış olmaktadır. Etkileri gittikçe daha fazla hissedilen kuraklık ve iklim değişikliği ile birlikte su miktarında da azalmaların beklenmesi, sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın azami surette değerlendirilmesini ve en verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üretmektedir. DSİ’nin Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden Yıldız, ’Bilindiği üzere 2021 yılı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, tarafından “Su ve Sulamada Hamle Yılı” olarak ilan edildi. Bu sebeple 2021 yılı “Sulama yatırımlarımızda hamle yılı” olacaktır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma projeleri olan GAP, KOP, DAP ve DOKAP başta olmak üzere özellikle sulama yatırımlarımız hızlandırarak verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız.”dedi.

Çiftçilere bol ve bereketli bir sulama sezonu dileyen Yıldız, “Bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.”diye konuştu.