1. Bozoklar Buluşması Sarıkaya’da yapıldı

1. Bozoklar Buluşması Sarıkaya’da yapıldı

Kayseri Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Yozgat Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği tarafından ortak düzenlenen 1 Bozoklar Buluşması etkinliği Sarıkaya ilçesinde gerçekleştirildi.

A+A-

Yozgat’ta sanata ve kültüre değer veren unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yeniden yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasına yönelik faaliyetlerini sürdüren Kayseri Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Yozgat Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği tarafından ortak düzenlenen 1 Bozoklar Buluşması etkinliği Sarıkaya ilçesinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ilçe protokolünün yanı sıra Kayseri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Prof.Dr. Kuddüsü Erkılıç, Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği Başkanı Songül Yurdagül Aksoy, Yozgat ve ilçelerinde faaliyetini sürdüren dernek başkanları, şair ve yazarlar katıldı. Program; Tepedoğan Köyü ve ilçenin simgesi haline gelen Tarihi Roma Hamamı yerleşkesinde düzenlendi.

bozok1.jpg

Çok renkli görüntülere sahne olan etkinlikte katılımcılar oldukça keyifli bir gün yaşadı. Kayseri Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, programda yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajı vererek Yozgat kültürü ve geleneklerine sahip çıkılması noktasında bir ilk olarak gördükleri bu projeyi sürdüreceklerini söyledi.

Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği Başkanı Songül Yurdagül Aksoy ise ,derneğin kuruluş amacının Bozok kültürüne sanatına edebiyatına sahip çıkmak, unutulan değerleri yaşatmak ve kayıt altına almak olduğunu ifade etti.

Aksoy, “ Yöre ağzından yemeklerimize , sosyal hayat ( davranış kültürümüz de dahil) bir çok güzel hasletlerimizi kaybetme noktasına gelmiş durumdayız.. “Bozoklar Buluşmasını ” bu açıdan çok anlamlı buluyoruz. Toplumumuzun kanayan yarası haline gelen bir birinden kopuk ve yalnız bireylerden oluşan toplumların içler acısı hallerine üzülerek görüyoruz. Birlikten her zaman kuvvet doğar Her güzelliğin bir gizli kahramanı var dır. Burada ki gizli kahraman da Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneğimizin kıymetli Başkan Yardımcısı İlhan Şenol dur. Öyle ki babacan yapısı ve sempatik tavırlarıyla herkesin gönlünde ayrı bir yer kazanmış ve insanlar şunu düşünmüşlerdir.’ Işte doğru adres, birlik ve beraberliğin buram buram hassasiyet koktuğu yer Kayseri Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneğidir. Bizlere bu güveni yaşatan başkanımız Prof Dr Kuddusi Erkılıç hocamıza ve başkan yardımcımız Ilhan Şenol ‘a teşekkürü bir borç bilirim.”diye konuştu.

Etkinlikte, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel’de türkü söylemesi katılımcıların büyük beğenisini topladı. Yaklaşık 2.5 saat süren program akşam yemeği için Tepedoğan köyünde devam eden programla sona erdi.

Yeni Ufuk